Дали коронавирусот предизвикува стерилитет и дали мажите се позагрозени од жените?

Кај лицата од двата пола кои прележале ковид-19, можноста да остават потомство е драстично намалена, а кај некои не постојат ниту шанси за тоа, покажуваат прелиминарните резултати од студијата на д-р Драгана Бојовиќ Јовиќ, пренесуваат српските медиуми.

Истражувањето спроведено од гинекологот Драгана Бојовиќ Јовиќ, од мај, на мал примерок од 30 жени и 15 мажи кои прележале ковид-19 години, на возраст од 18 до 45 години, според докторката покажува намалени можности за остварување на потомство и стерилитет веднаш по излекувањето од вирусот.

Доктор Бојовиќ Јовиќ, специјалист за плодност, изјави дека кај 10 од 30 пациентки е забележано нарушување во менструалниот циклус по оздравувањето.

– Нарушувањата се драстични, такви што не би можеле да забременат, па дури и да успеат, би следувал абортус. Значи, една третина од жените имаат проблеми со стерилитетот како последица на коронавирусот – смета д-р Бојовиќ Јовиќ.

Прочитајте и...  Франција со црна статистика- над 10 илјади заразени во еден ден (ФОТО)

„Коронавирусот исто така со токсичните ефекти влијае и на репродуктивното здравје на жените. Еден од нив е и намалената сатурација со кислород, односно намалена заситеност на кислород во крвта, кој е неопходен за работењето на сите клетки во организмот“, истакува таа.

Докторката вели дека ги следи жените и мажите откако закрепнале од ковид-19. Според нејзините зборови, резултатите кај мажите се полоши.

Од 15-те, колку што учествувале во истражувањето, само еден маж имал добар спермограм.

– Човек кој има деца и имал потполно уреден број сперматозоиди – повеќе од 15 милиони, уредна морфологија (повеќе од 4 отсто сперматозоиди со нормален облик) и имал повеќе од 32 отсто прогресивно подвижни сперматозоиди, сега има 13 милиони од нив, 2 отсто од нормалниот облик и 18 отсто подвижни. Тоа значи дека не може да оплоди јајце-клетка по природен пат, единствено со ин витро. А, ризично е и каква е ДНК на сперматозоидите, затоа што во случај на оплодување, би постоела можност плодот, односно детето, да има аномалии. Последиците од ковид-19 сѐ уште не се согледани, разгледувани на ниво на генетскиот ефект – заклучува Бојовиќ Јовиќ.

Прочитајте и...  Во Бугарија затворено првото училиште поради коронавирусот

Она што го истакнува докторката е дека тоа не значи дека истражувањето е конечно, затоа што со подобрувањето на целокупната клиничка слика по болеста, може да се решат и проблемите со стерилитетот.

За детален и конечен заклучок потребно е поголемо истражување кое трае многу подолго.

Прочитај повеќе

Да се фатат последните летни денови: Викторија Лоба во секси-бикини ужива на плажа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Која е Зендаја? Актерката која влезе во историјата како најмлада добитничка на Еми награда!

Слободен Печат

Лице на Балканот: Три Македонки се враќаат со три титули од Србија! (ФОТО)

Васко Спасоски

Високата смртност од ковид-19 со сè уште непозната дијагноза

Родителски трик на Кејт Мидлтон што ќе ве воодушеви: Зошто постојано го допира принцот Џорџ по главата?

Слободен Печат

Паника во светскиот џет-сет: Ќе се откријат имињата на сите што летале со авионот на Епстин (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нов бизарен тренд на „Тик-Ток: Со турпија за нокти си ги рамнат забите, стоматолозите реагираат! (ВИДЕО)

Слободен печат

Парадоксално: И Грција и Турција се повикуваат на меѓународното право за Медитеранот

Сеад Ризвановиќ

Шилегов: Добро знаете кој „командува“ со навивачките групи

Лука Андреев

Несудените водителки на „Еми“: Двете се позитивни на коронавирус

Слободен Печат

Мода во време на корона: Виртуелниот свет на „Еми“ наградите (ФОТО)

Слободен печат

Џесика Симпсон изгледа подобро отколку на почетокот на кариерата: До неодамна се бореше со вишокот килограми

Слободен Печат