Конечно: Се зазеленува запуштениот простор на плоштадот Филип Втори

Фото: Драган Митрески

После четири години откако вработените од Министерството за транспорт и врски се вселија во реновираната зграда на плоштадот Филип Втори или попознат кај скопјани како плоштад Карпошово востание, конечно почна да се уредува просторот кој, по завршувањето на градежните работи, остана запуштен и раскопан пред овој објект.

Од ЈП „Паркови и зеленило“ се фатија за работа и просторот ќе го претворат во зелена површина.

Периодов екипите работат на уредување на зеленилото на јавна површина – зелен плоштад во центарот на градот. Хортикултурното уредување се одвива етапно на потег од споменикот Филип Втори до Даут-пашин амам – информираа од јавното претпријатие.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот