Која храна е најефикасна после фитнес тренинг

По напорниот тренинг многу e важно да се надомести изгубената енергија, a притоа да не се постигне спротивен ефект и да се неутрализира напорната работа со погрешен избор на храна .

Во продолжение следи листа на храна која е добра за брзо да ја вратите изгубената енергија, а која  нема да ја загрози вашата линија.

1. Житарки и јогурт

Житарките, храна богата со јагленохидрати, влакна и протеини, се нешто што треба да го вклучите во вашето мени по вежбањето. Како совршена комбинација можете да додадете и јогурт кој е богат со протеини и ќе добиете одличен мал оброк кој брзо ќе ви ги наполни батериите за идните активности.

2. Фрапе

Јогуртот како една од состојките на овој вкусен напиток помага во намалување на болката предизвикана од напорен тренинг и мускулните воспаленија. Измешајте го со некои овошки и ќе добиете совршен пијалок кој ќе ве освежи, но и засити после вежбање.

Прочитајте и...  Дневен хороскоп за 8 јули: Го гледате животот со оптимизам

3. Хумус

Хумусот е направен од наут кој е богат со протеини и јагленохидрати. Затоа се вбројува во храната која треба да  ја јадете после вежбање.

4. Суво овошје

Слободно можете да грицкате сушено овошје после напорните вежби. Оревите се богати со протеини, а јагленохидратите се добри за обновување на оштетеното ткиво по напорниот тренинг.

5. Зеленчук подготвен на пареа со тофу сирење

Многу е важно да се внесат протеини после вежбањето, а овој оброк освен што е богат со протеини, му помага на вашиот организам да ја извлече максималната полза  од вежбањето, односно вашето тело правилно да ги искористи сите придобивки од тренингот.

6. Пилешки или туна сендвич

Ако сакате одреден оброк што ќе ве засити по напорните вежби, најдобар избор е туна или пилешки сендвич. Хранливите ссостојки на оваа храна се одличен избор за брзо закрепнување и надоместок на енергијата.

Прочитајте и...  Многумина мислат дека носењето на маската под носот е неправилно, но еве во кои ситуации е потребно

Прочитај повеќе

Жизел Бундхен ја покажа најслатката и најверна партнерка за јога! (ФОТО)

Слободен Печат

Познатата турска актерка која ја гледавме во улогата на Шехерезад покажа како изгледа нејзиното тело само 4 месеци после породувањето! (ФОТО)

Слободен Печат

Ќерката на Анџелина Џоли и Бред Пит, Шајло, започнува самостоен живот подалеку од целата семејна драма!

Слободен Печат

За успешна љубовна приказна ова е идеалната разлика во годините

Слободен печат

Кајли Џенер и Криси Тиген со провокативни видеа на Инстаграм ги оставија своите фанови без зборови! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дали ова е најзгодниот светски пар? Никол и Том ги покажаа своите обликувани тела на плажа (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ужива во бременоста и повеќе не се крие од јавноста: Ќерката на Арнолд Шварценегер го прошета трудничкиот стомак! (ФОТО)

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Венеција се уште во план: Помалку филмови, со почитување на физичката дистанца

Слободен печат

Водителот Стефан Лазаров започна Јутјуб кариера: Ви ветувам многу „луди“ видеа!

Слободен Печат

Шерон Стоун на 63 години изгледа совршено, а вака изгледала како тинејџерка – Не би ја препознале… (ФОТО)

Слободен печат

Меган загрижена и бесна: Принцот Хари скрушум излегува ноќе и пие со Адел

Слободен печат

Облечете се женствено како Џеки Кенеди: Ваквиот стил никогаш не излегува од мода! (ФОТО)

Слободен печат