Tag : протеини

Магазин Семејство

Топ 15 намирници најбогати со протеини од растително и животинско потекло

Слободен печат
Зошто се важни протеините? Протеините се хранливи материи кои имаат три основни улоги во организмот. Енергетска улога -тие се неопходни за правилно функционирање на нашето...
Здравје Магазин

Совршен протеински појадок: Печено авокадо со јајце и сланина

Слободен печат
За да го подготвите овој здрав протеински појадок потребни ви се следниве намирници – 2 јајца, 1 авокадо, 30 грама сланина, 30 грама сирење, сок...
Жена Магазин

Најдобрата храна за бремени жени

Слободен печат
Ммм.. Вкусната храна не е посакувана само од гурманите, туку и од сите останати. Но, што е со конзервансите и сите останати штетни состојки кои...
Жена Магазин

Која храна е најефикасна после фитнес тренинг

Слободен печат
Во продолжение следи листа на храна која е добра за брзо да ја вратите изгубената енергија, а која  нема да ја загрози вашата линија. 1....
Вести Македонија

Македонско пилешко вратено од Република Српска

Слободен печат
Инспекторатот за храна на Република Српска (РС), во изминатиот месец, забрани увоз на три пратки месни производи во количини повеќе од еден тон, бидејќи се...
Здравје Магазин

Дали е подобро да јадете пред или по тренингот?

Слободен печат
Единствено идеално би било да јадете половина до еден час пред тренингот, за храната веќе да се процесира во вашето тело....
Еспресо Храна

ВНЕСУВАЈТЕ ПРОТЕИНИ: Намирници во кои ги има повеќе отколку во месото

Слободен печат
Ако не сте љубител на месо, млеко, млечни производи и јајца, добра вест е дека протеините ги има и во растителни намирници....
Еспресо Здравје

3 работи кои треба да ги јадете секој ден доколку сакате да ослабите

Слободен печат
Одредени состојки од оваа храна ќе го забрзаат процесот на слабеење, поради што е корисно да ги консумирате секојдневно. 1. Зеленчук Доколку сакате згодно тело,...