Која е тајната на розовиот мраз на италијанските Алпи, научниците со шокантни сознанија (ВИДЕО)

Туристите на глечерот жалат поради влијанието на климатските промени и велат дека оваа година уште само алги на Алпите фалеле, што се што доживеа човештвото.

Научниците во Италија го истражуваат изгледот на розовиот мраз пронајден во Алпите и сметаат дека причина за тоа се алгите кои се појавиле поради климатските промени.

Се расправа за тоа од каде потекнуваат алгите, но Бијаџо ди Мауро од италијанскиот Национален совет за истражување вели дека розовиот снег, кој е забележан на делови од глечерот Пресен, веројатно е обоен од истото растение кое е пронајдено на Гренланд, пренесува АФП.

„Алгите не се опасни. Тоа е природна појава која се јавува во текот на пролетта и летото на средните географски ширини, но и на половите“, рече Ди Мауро, кој и претходно ги проучувал алгите на глечерот Мортерахт во Швајцарија.

Растението познато како Ancylonema nordenskioeldii, е присутно во таканаречената Мрачна зона на Гренланд, каде што се топи мразот.

Прочитајте и...  Македонец во Бејрут: Силно ги гушнав децата, пукнаа и прозорците низ кои имаше метална мрежа

Мразот обично одбива повеќе од 80 проценти од сончевото зрачење и го испраќа во атмосферата, но како што се јавуваат алгите, тие го затемнуваат мразот и така ја апсорбираат топлината и побрзо се топи.

Ако мразот брзо се топи, се појавуваат повеќе алги, што им дава вода и воздух и додава црвена нијанса на белиот мраз на глечерот Пазо гавија, кој е на надморска височина од 2.618 метри.

„Се што ќе успее да го потемни снегот ќе направи тој побрзо да се топи зошто ја забрзува апсорпцијата на радијацијата“, рече Ди Мауро.

„Се обидуваме да го намалиме влијанието на другите појави, покрај човечката, на загревањето на Земјата“, рече Ди Мауро, напоменувајќи дека присуството на планинари и жичари може да влијае и на алгите.

Прочитајте и...  Турција негира дека е зголемен бројот на заразени со коронавирус во туристичките места

Туристите на глечерот жалат поради влијанието на климатските промени и велат дека оваа година уште само алги на Алпите фалеле, што се што доживеа човештвото.

 

Прочитај повеќе

Со апсење на осомничениот и без повредени заврши заложничката драма во банката во Ле Авр

Слободен печат

Канада смета дека одлуката на САД за царини за алуминиум е неприфатлива, најавуваат контрамерки

Слободен печат

Државната тужителка на Њујорк бара распуштање на Националната асоцијација за оружје

Слободен печат

Трамп издаде наредби за забрана на трансакции со кинеските сопственици на „TikTok” и на „WeChat”

Слободен печат

Франција: Маж од 300 килограми ќе го извлекуваат од неговиот дом за го оперираат во болница

МИА Агенција

Истрага во Бејрут: Уапсени 16 вработени во пристаништето поради разорната експлозија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трагедија на брегот на Мавританија: Се преврте чамец со мигранти, се удавија десетина лица

Слободен печат

Руте го прекина одморот поради нагло зголемување на бројот на заразени во Холандија

Слободен печат

Макрон: Потребна е меѓународна истрага за експлозијата во Бејрут

Слободен печат

Финска влезе во втората фаза на епидемијата

Слободен печат

Фаучи добил смртни закани поради пандемијата, ангажирал и обезбедување

Слободен печат

Село во Кина во карантин поради чума

Слободен печат