5 C
Скопје

Tag : климатски промени

Живот Магазин Магазин слајдер Свет

Најрано цутење на јапонските цреши во последните 1200 години – последица на климатските промени

Слободен Печат
Веќе повеќе од илјада години, цутот на црешите во Јапонија ја одбележува пролетта рефлектирајќи ја минливата убавина на самата природа. Но денес, овие цутот на...
Живот Магазин Магазин слајдер

Од 2100 година летото ќе трае шест месеци, а зимата помалку од 60 дена

Слободен Печат
Доколку не се преземат сериозни мерки во борбата против климатските промени, до крајот на овој век, летото може да трае половина година, предупредува најновото истражување....
Вести Свет

Поплави, суши, климатски промени: За шест месеци се раселени 10 милиони луѓе во светот

Слободен печат
Поради природни катастрофи, како што се поплави и суши, предизвикани од климатските промени во последните шест месеци во светот се раселени 10,3 милиони луѓе од...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Климатските промени немилосрдно напредуваат: Договорот од Париз е единствената шанса за тропските краишта

Слободен печат
Постигнувањето на целите прецизирани во меѓународната борба со климатските промени би можело да спаси милиони луѓе од соочување со „неподнослива жештина“ се тврди во научната...
Вести Свет

Британскиот премиер на средба со американскиот специјален пратеник Кери за климатските промени

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска во Лондон се сретна со американскиот специјален пратеник за климатските промени, Џон Кери, соопшти неговиот портпарол. – Ние ќе претседаваме...
Вести Свет

Гутереш: Црвен аларм за планетата поради климатските промени

Слободен печат
 Националните климатски цели (НДЦ) не се ни близу до постигнување на она што е дефинирано со Парискиот климатски договор, кој предвидува што е можно повеќе забавување на...
Вести Свет

Климатските промени ќе разгорат нестабилност, насилства и војни

Слободен печат
Францускиот претседател Емануел Макрон повика на „ефикасен мултилатерализам“ на сите членки на Советот за безбедност на ОН, заради „здравје и стабилност на планетата“, при што,...
Вести Свет

ОН предупредува дека климатските промени ќе ги зголемат конфликтите

Слободен печат
Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш, предупреди дека климатските промени може да ја зголемат нестабилноста, насилството и конфликтите во светот, јави агенцијата Анадолија. Говорејќи...
Вести Македонија

Еко-Свест: За педесет години во земјава ќе настане суша потребно е итно делување за влијанието од климатските промени

Слободен печат
 Поради климатските промени, сите земји што и се потписнички на Парискиот договор, се обврзани да работат кон тоа да глобалната температура да не порасне повеќе...
Вести Свет

Бајден ја става „еколошката правда” во центарот на неговиот план за борба против климатските промени

Слободен печат
Претседателот на САД, Џо Бајден ги враќа САД во борбата против климатските промени со создавање нови работни места за развој на чисти извори на енергија...