1 C
Скопје

Tag : климатски промени

Живот Магазин Магазин слајдер Технологија

Пластиката сè уште е еден од главните заканувачи за климатските промени

Слободен Печат
Пластичното ѓубре треба да биде еден од најважните приоритети на светските власти. Пластиката за еднократка употреба е сериозен проблем за климатските промени и огромна закана...
Вести Македонија

Пет години од Договорот од Париз: Македонија останува посветена кон справување со климатските промени

Слободен печат
Британската амбасадорка Рејчел Галовеј вчера одржа состанок по повод 5-годишнината од Договорот од Париз, пред Самитот за климатски амбиции кој ќе се одржи виртуелно на...
Вести

Експерти: Против климатските промени нема вакцина

Слободен печат
Светот мора да одговори со истата итност на климатските промени, како и на кризата со коронавирусот, соопшти Црвениот крст, предупредувајќи дека глобалното затоплување претставува поголема закана од...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Кинески научници тврдат: Се соочуваме со феноменот „жедни дрвја“

Слободен Печат
Благодарение на климатската криза, според светските лидери, брзо се приближуваме до „point of no return“. Светот достигна критично ниво: постојано зголемените барања за производство на...
Вести Македонија

ФИТР: Со иновативни проекти во борба против климатски промени

Слободен печат
Седум проекти добиваат поддршка во рамки на јавниот повик за справување со климатски промени 02-2, кој Фондот за иновации и технолошки развој го реализира во...
Вести Свет

Европската комисија ги зголемува своите климатски амбиции за 2030

МИА Агенција
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, го одржа својот прв говор за состојбата на Европската унија, во контекст на здравствена и економска криза....
Вести Свет

Фејсбук ќе ги информира корисниците за климатските промени

Слободен печат
Американската компанија Фејсбук најави создавање на посебен центар за информации за климата „Информативен центар за климатски науки” (Climate Science Information Center), кој на корисниците ќе...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Нов доказ за брзите климатски промени: Се оддели голем дел од глечер на Гренланд

Слободен печат
Голем дел од глечер на Гренланд, што е проценет на 110 квадратни километри, се оддели на далечниот североисток на Арктикот, објавија научници, според кои, тоа...
Вести Некатегоризирано Свет

За 23 години Земјата изгубила 28 трилиони тони лед (ВИДЕО)

Слободен печат
Британските научници меѓу 1994 и 2017 година анализирајќи ги сателитските снимки од глечерите, планините и ледените покривки, заклучиле дека Земјата во тој период изгубила изненадувачки...
Вести Свет Слајдер

По пауза од една година, Грета Тунберг повторно тргна на училиште

Слободен печат
Шведската активистка за заштита на климата, Грета Тунберг, денеска соопшти  дека се вратила на училиште по едногодишната пауза. Тунберг на Фејсбук напиша дека завршила нејзината...