16 C
Скопје

Tag : мраз

Живот Магазин Магазин слајдер Свет

Нова студија: Топењето на мразот на Арктикот поради климатските промени носи снег и студени бранови во Европа

Слободен Печат
Арктичкиот Океан, кој поради глобалното затоплување, губи огромен дел од својот мраз што придонесува за пообилни снежни врнежи во Европа, открива новото истражување. Ледениот бран...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Овошките ќе преживеат ако нема голем мраз

Соња Кириџиевска
Во моментот не може да се претпостави какви ќе бидат штетите од пролетниот снег врз овошките, а се ќе зависи од тоа дали до крајот...
Вести Свет

Aнтарктик: Се откачи санта мраз со површина поголема од Лондон

Слободен печат
Санта мраз, со површина поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната површина на сантата...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО I Невреме во Владивосток: Луѓе и монтажни објекти паѓаат како покосени, ветришта со брзина и до 136 км./ч.

Слободен печат
Ветарот овие денови во Владивосток достигнува брзина и до 136 километри на час. Но, тоа не е единствен проблем со кој се соочуваат граѓаните на...
Магазин Магазин слајдер Семејство

ВИДЕО | Домашен трик кој ќе ви го промени животот: Од истуткана облека до совршено испеглани парчиња без да ја допрете пеглата!

Слободен печат
Погледнете го овој неверојатен трик кој ќе ви помогне да се справите со истутканата облека… Пеглањето на алиштата е една од најдосадните домашни работи за...
Живот Магазин Магазин слајдер Технологија

Дали мразот од Антарктикот може да ни помогне да патуваме назад во времето?

Слободен Печат
На Антарктикот можете да се вратите во минатото. Мразот содржи тајна историја на климата на Земјата, која се враќа стотици илјади години. Кога паѓа снег...
Вести Свет

Доцни замрзнувањето на водата и создавањето мраз на Артикот

Слободен печат
Научниците предупредуваат дека поголем дел од Арктикот сè уште не почнал да замрзнува иако е крај на октомври. Засега тоа е најдоцен регистриран период во...
Вести Свет Слајдер

Истражувачкиот брод „Поларстерн се врати во Бремерхафен: Наскоро ќе нема мраз на Арктикот

Слободен печат
Предводникот на едногодишната истражувачка мисија на Арктикот, Маркус Рекс изјави дека наскоро ќе нема мраз на Арктикот во летниот период од годината. – Гледаме како...
Вести Свет

Истражувања: Гренланд го губи мразот по две сценарија

Слободен печат
Последните истражувања од теренот покажуваат мошне загрижувачки податоци во врска со топењето на мразот на Гренланд. Според објавените бројки, мразот на овој остров се топи...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Со помош на овој трик, собните растенија секогаш ќе имаат доволно вода: Никогаш полесно, а цвеќињата ќе дишат!

Слободен Печат
Прочитајте што треба да направите за вашите цвеќиња да имаат вода колку што е потребно во секое време. Собните растенија го разубавуваат просторот и ја...