Кој бил Васа според кој познатата Васина торта го добила името?

Васината торта е омилен десерт на многу генерации во регионот. Но дали некогаш сте се прашале – Кој бил тој Васа?

Кулинарите велат дека најстариот рецепт за оваа торта потекнува од 1908 година од Парачин.
Според приказната, таму живеел извесен Васа Чокрљан и токму тој е главниот актер на приказната за тортата.

Неговата сопруга Јелена била со нежно здравје и кога забременила, локалниот доктор му соопштил на семејството дека породувањето може да го загрози и нејзиниот живот и животот на детето.

Сепак, Васа не очајувал. Почнал за сопругата да ги бара најдобрите доктори, а патот го одвел дури до Виена. На крајот, неговата љубов и вниманието се исплатело – Јелена на свет донела здраво дете, а и таа набрзо се опоравила.

Прочитајте и...  Британците во шок - Од денес им се забранети интимните односи, освен во овие услови

Во чест на пожртвуваниот Васа, мајката на Јелена направила торта и ја нарекла по зетот. И сè до денес, таа торта останала Васина торта.

Еве го и рецептот за овој вкусен десерт.

КОРА

6 јајца
6 лажици шеќер
6 лажици мелени ореви
2 лажици брашно

ФИЛ

300 г мелени ореви
50 мл врело млеко
150 г шеќер во прав
кора и сок од еден портокал
5 штангли црно чоколадо
200 г путер
4 лажици шеќер

Пена од белки

15 лажици шеќер
1 шолја вода
4 белки

ПОДГОТОВКА

Кора

Со миксер изматете ги белките, па пред крај постепено додавајте една по една лажица шеќер со постојано матење додека не се формира цврст снег. Додајте ги жолчките една по една, а потоа брашното и оревите и се заедно промешајте.

Прочитајте и...  Богдана ќе ја породи истиот доктор кој ја породил и Цеца!

Обложете го калапот за печење со пречник 26 см со хартија за печење, ставете ја подготвената смеса во претходно загреана рерна на 20 степени и печете околу 15-20 минути.

Оставете кората да се олади, а потоа на неа ставете го сокот од портокал.

Фил

Оревите попарете ги со врелото млеко, додајте ги шеќерот во прав и путерот и се заедно соединете.

Потоа додајте ги растопеното чоколадо и ренданата кора од портокал.

Посебно пенасто измаетете ги жолчките со шеќерот и измешајте ги со смесата со ореви.

Со филот филувајте ја кората, а врз него ставете пена од белки.

Пена од белки

Ставете да зовријат шеќерот и водата, а потоа постојано додавајте го снегот од четирите белки со постојано мешање додека масата не се олади.

Прочитајте и...  Северина коментираше на објава на Игор, која подоцна ја избриша: Пејачката ги обвинува Кеба и Оља! (ФОТО)

 

Прочитај повеќе

„Таа мисли дека е една од браќата“ – Ќерката на Анџелина Џоли и Бред Пит го менува полот?

Слободен печат

Ова е Георгина од Скопје, по фотографиите потсетува на светски познатата Емили Ратајковски! (ФОТО)

Васко Спасоски

Британците во шок – Од денес им се забранети интимните односи, освен во овие услови

Слободен печат

Познатата водителка во емисија во живо имаше мал „инцидент“ со облеката! (ФОТО)

Васко Спасоски

Генијален трик за лупење јајца: Хит на TikTok кој го погледнаа 100.000 луѓе (ВИДЕО)

Слободен печат

На улиците во Лос Анџелес: Лејди Гага прошета во градник со новото момче (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Проговори поранешната девојка на принцот Хари – По шест години откри долго криена тајна – „Не сакав да бидам под ничија контрола“

Слободен печат

Се породи пред 4 месеци со третото дете: Познатата манекенка изгледа совршено! (ФОТО)

Васко Спасоски

Баба на улица фати огромна кобра, нејзината реакција стана хит на интернет (ВИДЕО)

Слободен печат

Братот на Новак Ѓоковиќ ја „ќари“ една од најатрактивните српски пејачки (ФОТО)

Васко Спасоски

Естетските хирурзи едногласно тврдат: Старите фотографии на Меган Маркл откриваат што променила таа на своето лице! (ФОТО)

Слободен печат

Пингвини од зоолошка прошетаа во празен музеј, но никој не очекуваше дека ќе реагирааат вака (ФОТО+ВИДЕО)