КОЧАНИ: Протест во вонредна состојба, без маски и дистанца?! (ВИДЕО)

Граѓани на Кочани до редакцијата на ,,Слободен печат” испратија видео кое е снимено вчера, на улиците на Кочани, на кое се гледа дека околу 60 души, одржале протест на улица, без маски и дистанца и извикувале ,,Господ е голем”.

Причината за протестот, според пријавата во МВР е тоа што скопјанец на социјалната мрежа Фејсбук напишал навредлива порака за Алах, по што како знак на револт, граѓани се собрале да протестираат.

So praveme be kocanci sega

Publiée par Saso Nikolov sur Vendredi 29 mai 2020

Но, тие како што е евидентно од видео материјалот, не носат маски, не одржуваат дистанца и ја кршат уредбата со законска сила за забрана за групирање на повеќе од двајца на територија на целата држава.

Прочитајте и...  Црн рекорд во Аргентина: За еден ден од Ковид-19 починаа 75 лица

Против скопјанецот што ги објавувал постовите навредливи за припадниците на муслиманската вера, поднесена е пријава од страна на единицата за компјутерски криминал.

Прочитај повеќе

Ескалација на насилството во Белград, реагираше државниот врв (ВИДЕО)

МИА Агенција

Се зголемува бројот на демонстранти пред српското Собрание

МИА Агенција

Партиски реакции: НС го тужи Вучиќ поради воведување полициски час

Слободен печат

Демонстраните во Белград запреле возило на Брзата помош, реагираше министерот за здравство

Слободен печат

Масовни немири во Белград, демонстрантите фрлаат со шишиња и камења, полицијата употреби солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

Штедел за одмор од соништата, а заглави на празен аеродром на Филипини: Голготата на овој Естонец како од филмот „Терминал“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Палма: Обидот за влез во српското Собрание е терористички чин

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Хаос пред Собранието на Србија, граѓаните се судрија со полицијата

МИА Агенција

Се намалува бројот на активни случаи на Ковид-19 во Малешевијата

Слободен печат

И Во Нови Сад протест поради најавените мерки

МИА Агенција

Николовски: Зад нас во претходните години имаше и крв во Собранието, никој не веруваше дека Груевски ќе падне (ВИДЕО)

Слободен печат

САД и официјално се повлекоа од СЗО

Слободен печат