Класик кој никогаш не излегува од мода – Бела кошула

бела кошула
Фото: Profimedia

Бела кошула. Класик. Класик на класиците. Модна света одежда. Парче облека кое се носи со сигурност, залог, светост. Втемелувач на стилот. Модна икона.

Од самиот старт на својата појава на модната сцена, белата кошула станува едно од незаобиколните, вечни парчиња кои одолеваат на сите диктати и наоѓаат живот во сите трендови.

Белата кошула е како сликарско платно со кое можете да направите што и да посакате. Всушност сo неа се отвораат толку многу опции што секој е во можност да си искреира свој сопствен стил.

Со неа, велат стилистите се игра на сигурно, и доколку е умешно изведена станува полн погодок во секоја комбинација.

Погодна за игра во сите кроеви и материјали, таа успева да се прилагоди на секој жанр во модата и воедно остане и забележана и вечна.

Впрочем тоа е безсезонска класификација, облека која одговара на сите типови на тела, а во исто време останува и облековно парче кое безпоговорно фунционира во еден здив од утро до вечер. Moже да се носи и на работа и на забава, ако соодветно се вклопи во бескрајната игра со модерни додатоци.

Извонредната мала бела кошула во својата потентност е дури и повеќе од малиот црн фустан во смисла на долговечност, разнообразност и флексибилност. Белата боја асоцира на мир, организираност, ефикасност и едноставност. Токму затоа малата бела кошула е неизоставна во гардероберот на секоја работна и успешна жена.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Muzeva (@muzeva_fashion)

Иако многу често е земана по инерција и  несоодветно третирана, таа всушност ја има во себе силината да ја потенцира личноста – „casual“, удобно, бизнис или романтично, малата бела кошула како ултимативен трансформер ја има таа моќ да се преобразува бескрајно во сите возможни стилови, форми и жанрови. Струкирана или лежерна, спортска или елегантна, со карнер или без него – малата бела кошула  едноставно е моден закон.

Секогаш темелник во модата, оваа година новиот свеж тренд во детализирањата и украсувањата овозможи овој есенцијален дел од гардеробата да се истакне како моден атрибут повеќе од било кога.

Белата кошула во доминантна мерка се користи да сугериира бизнис облека но класичниот изглед беше драстично извртен пред неколку години кога Шерон Стоун за Оскарите славенички носеше бела Гап кошула со волуминозно сатенско здолниште.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by InPuff.ro (@inpuff)

Избор на вистинската бела кошула

 

  • А кошула со класично-обликувана јака што има добро деколте ќе го обликува вашето лице
  • Материјалот треба да биде издржлив и со добар квалитет. Кошули изработени од 100% памук имаат појасен, поостар изглед
  • Други делови на кои треба да се обрне внимание се отворите за рацете, ракавите и главата, кои треба да бидат добро засечени, дефинирани и удобни
  • Бидете внимателни на бојата на вашата кошула. Белата никогаш не е само “бела”. Со мраз бела, остра и светла, до „off“-бела, бојата варира. Избегнувајте сиви нијанси, тие може да направат вашата кожата да изгледа без сјај и нездраво
  • А кошула ќе изгледаат одлично на вас, ако тоа одговара и flatters вашата форма. Ако тоа седи премногу тесни, тоа нема да изгледаат што е соодветно (пренагласени љубов рачки и boobies се не-нема во повеќето канцеларија средини) и може да заврши трошење на вашето енергија на што си сигурен дека седи совршено, наместо да се фокусира на вашиот работа

 

View this post on Instagram

 

A post shared by DiSelentino.pl (@di_selentino)

 

Видео на денот