Кинезот Ли крена 313 килограми за злато и олимписки рекорд

EPA-EFE/RITCHIE B. TONGO

Кинескиот натпреварувач Фабин Ли го освои олимпискиот златен медал во кревање тегови во категоријата до 61 килограм.

Актуелниот светски шампион до златниот медал на Игрите во Токио дојде откако подигна вкупно 313 килограми со што го собори олимпискиот рекорд и на Кина и го донесе петтиот златен медал досега во Токио.


Сребрениот медал му припадна на натпреварувачот од Индонезија Еко Јули Ираван кој крена 302 килограми, додека Казахстанецот Игор Сон со подигнати 294 килограми го освои бронзениот медал.

Видео на денот