3.9 C
Скопје

Кинеските супер богаташи и во пандемија го зголемија богатството

Кинеските супер богати заработија рекордни 1,5 билиони долари во 2020 година, повеќе отколку изминатите пет години заедно, бидејќи е-трговијата и е-игрите за време на блокирањата во пандемијата бележат пик.

Пони Ма (лево) и Џек Ма (десно) Фото: EPA-EFE/WU HONG

Дополнителни 257 лица, исто така, се приклучија на клубот милијардери во економијата број два во светот до август, по две години намалено членство, според годишната листа на Хурун.

Во државата сега има вкупно 878 милијардери.

Само девет милијардери во светот успеаја да го сочуваат своето богатство, сите се од иста држава

Во САД има 626 лица кои се на списокот на супер богати од почетокот на годината.

Извештајот открива дека во август имало околу 2.000 лица со нето вредност од над 2 милијарди јуани (300 милиони американски долари), што им дава заедничка нето вредност од 4 билиони долари.

Прочитајте и...  ВИДЕО+ФОТО: Пред Божиќ, рекорден број новозаразени во САД
Џек Ма

Џек Ма, основач на Алибаба, уште еднаш се најде на врвот на листата откако неговото богатство се зголеми за неверојатни 45 проценти до 58,8 милијарди долари, бидејќи мрежните трговски фирми забележаа наплив на деловна активност заради тоа што луѓето со месеци беа со рестрикции.

Пони Ма / Фото: EPA-EFE/ALEKSANDAR PLAVEVSKI

По него следува Пони Ма (57,4 милијарди долари), шеф на гејмерски гигант и сопственик на WeChat, Тенсент, кој заработи дополнителни 50 проценти и покрај загриженоста за изгледот на неговата фирма во САД, откако таму и се заканија забрани поради стравувања за националната безбедност.

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО: На Италијанците не им е дозволено да ги преминат границите за Божиќ

Слободен печат

Најпродаваната книга во Италија содржи само празни страници

Слободен печат

ВИДЕО кое ги мобилизираше добрите луѓе: Учениците Мите и Катерина од село Стрновац ќе добијат компјутери за настава

Слободен печат

„Коха“: МСП на Косово ги снабдува амбасадите со знамиња на ОВК

Слободен печат

Португалија ги олеснува мерките за Божиќ, но не и за Нова Година

Слободен печат

ВИДЕО: Филипче убедува дека изборите во Штип ќе бидат целосно безбедни по здравјето на граѓаните

Слободен печат

Остави Коментар