22 C
Скопје

Кери во Кина на разговори во пресрет на самитот за климата

Американскиот пратеник за климата Џон Кери денеска започна разговори со кинеските власти во Шангај, една недела пред виртуелниот самит за климата планиран од американскиот претседател Џо Бајден.

Ова е прва посета на висок функционер на администрацијата на Бајден на Кина откако новиот претседател на САД ја презеде должноста во јануари.

„Поранешниот државен секретар на САД пристигна во кинеската економска престолнина и започна разговори со кинеските власти”, соопшти американскиот конзулат во Шангај.

Бајден ги покани претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг на првиот голем меѓународен самит за климата.

САД се надеваат дека самитот на 22. и 23 април ќе придонесе за забрзување и продлабочување на глобалните напори за намалување на загадувањето со фосилни горива, што ја уништуваат климата. 

Поврзани вести

Заев: Општинските власти да направат напори за отворање регионални центри за да се доближи местото на вакцинирање до граѓаните

Слободен печат

Министерката Царовска на обука со директорите на средните училишта во пресрет на новата учебна година

Слободен печат

ВО ЖИВО: Групата против дигиталните учебници на средба во МОН

Слободен печат

Заев: Правевме сѐ за час поскоро да ги обезбедиме вакцините

Слободен печат

ДКСК отвора предмети за „скалите на Шилегов” и претседателката на Судскиот совет и ја проширува истрагата за Рашковски

Слободен печат

Повлечени зборовите циганштија, курва, педер и други од дигиталниот толковен речник

Соња Христовска Угриновска

Остави Коментар