19 C
Скопје

Tag : си џинпинг

Вести Свет

Меркел, Макрон и Си на онлајн самит разговараат за климатските промени

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел, кинескиот претседател Си Џинпинг и францускиот претседател Емануел Макрон денеска имаа онлајн самит на кој разговораа за напорите за справување со...
Вести Свет

Кери во Кина на разговори во пресрет на самитот за климата

Слободен печат
Американскиот пратеник за климата Џон Кери денеска започна разговори со кинеските власти во Шангај, една недела пред виртуелниот самит за климата планиран од американскиот претседател...
Вести Свет Слајдер

Бајден ги кани Путин и Џинпинг на Самит за климата на 22 и 23 април

Слободен печат
Американскиот претседател Џо Бајден ги повика своите колеги од Русија и од Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг на прв голем меѓународен Самит за климата,...
Вести Свет

Бајден порача дека ќе ѝ помогнат на Кина да запре крешењето на човековите права

Слободен печат
Претседателот на Соединетите американски држави Џозеф Бајден рече дека ќе има последици за Кина за кршење на човековите права, наведувајќи дека на оваа тема разговарал...
Вести Свет Слајдер

Пекинг „запали“ аларм: Кој купува премногу храна и не ја јаде, горко ќе се кае

Слободен печат
Повикот на Пекинг да го намали отпадот од храна предизвика аларм кај деловните луѓе и официјалните лица, поради што тие започнаа да бараат начини да...
Вести Свет

Бајден во првиот телефонски разговор со Си Џинпинг изрази згриженост за економската пракса на Пекинг и кршење на човековите парава

Слободен печат
Американскиот претседател Џо Бајден првпат од стапувањето на должност разговараше со претседателот на Кина, Си Џинпинг, соопшти синоќа Белата куќа. Бајден во телефонскиот разговор изрази...
Вести Свет Слајдер

Џинпинг: Кина во наредните пет години ќе увезе стоки од Централна и Источна Европа во вредност од 170 милијарди долари

Слободен печат
Кина планира да го прошири увозот во наредните пет години од земји на Централна и Источна Европа и да увезе стоки во вредност од 170...
Вести Свет

Бајден очекува „остра конкуренција” со Кина, а не конфликт

Слободен печат
Претседателот на САД Џо Бајден очекува американското ривалство со Кина да има форма на „жестока конкуренција”, наместо конфликт меѓу двете светски сили. Изјавата ја даде...
Вести Свет

Си Џинпинг: Кина сака соработка со Германија и ЕУ за фер и ефикасна дистрибуција на вакцината против ковид-19

Слободен печат
Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави дека Кина е подготвена да соработува со Германија за вакцините против ковид-19, со цел да се обезбеди фер и ефикасна...
Вести Свет

Си Џинпинг: Кина сака да стане неутрална во однос на климата пред 2060 година

Слободен печат
Кинескиот претседател Си Џинпинг вети голема кампања против климатските промени и пред Генералното собрание на Обединетите нации рече дека неговата земја сака да стане неутрална...