Кацарска: Немаме лускуз да не одржуваме добри односи со европските држави и соседите

Симонида Кацарска / Фото: Принтскрин

„Како држава кандидат којашто долго време чека, го немаме луксузот да не ги одржуваме односите со државите членки или пак со оние држави членки коишто ни се соседи. Тоа апсолутно нема никому да помогне во контекст на европската интеграција“, рече директорката на Институтот за европска политика – ЕПИ, Симонида Кацарска во утринската програма на Слободен печат.

Таа додаде дека за нашата земја е важно комисијата низ директоратот да не гледа низ призмата на тие држави коишто потенцијално во наредните 7 до 10 години би имале капацитет да се носат со обврските од членството.

„Искуството од Европските интеграции покажало дека не треба комесарот да навива колку што самиот директорат треба да даде поддршка на државите коишто се во пристапувањето“, рече Кацарска.

Според неа, новиот состав на Европската комисија мора да се занимава со проширувањето и веќе во следната финансиска рамка на ЕУ да биде дискутирано тоа.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот