Јункер доби признание од својата наследничка поради грижата за Европа

Новата претседателка на ЕК, Урсула фон дер Лајен му оддаде денеска признание на својот претходник Жан-Клод Јункер, истакнувајќи дека никој толку не се грижел за Европа како тој.
Таа на церемонијата за примопредавање на функцијата, за време на која го откри портретот на Јункер во галеријата заедно со останатите поранешни претседатели на ЕК, истакна дека Европа е во „подобра форма” откако Јункер стапил на должност.
– Јункер навистина успеа да ги брани европските интереси, нагласи претседателката на ЕК.
На церемонијата Јункер се обрати до својата наследничка и изрази очекување дека таа „ќе го зачува обединувањето на државите”.
– Ако ти е потребен мој совет, ќе го добиеш. Ако не ти е потребен мој совет, повторно ќе го добиеш, додаде Јункер во својот шеговит и искрен стил.
Јункер, кој на 9 декември ќе наполни 65 години, беше претседател на Европската комисија од 2014 година. Исто така, од 1989 до 2009 година ја извршувал функцијата министер за финансии на Луксембург, а од 1995 до 2013 година бил премиер на Луксембург.
Прочитајте и...  Минесота ја тужи полицијата поради смртта на Џорџ Флојд

Прочитај повеќе

Основачот на „Зум“ за еден ден заработи 800 милиони долари

Слободен печат

Избрана новата Влада на Косово предводена од Авдулах Хоти

Слободен печат

Полицајци синоќа правеле забава во кратовското село Куклица

МИА Агенција

ОПЕК: Се разгледуваат две опции за следниот период

Слободен печат

Хамнеи: САД се однесуваат кон другите, исто како полицајците кон Флојд

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Убиен пензиониран полицаец кој се обидел да спречи грабеж за време на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Комунална хигиена”-Скопје со апел за навремено плаќање на побарувањата за собирање и транспорт на отпадот

Слободен печат

Полска: Претседателските избори ќе се одржат на 28 јуни

Слободен печат

Јавниот долг на Грција се приближува до 200 отсто од БДП: Земјата спас гледа во туристите и кредиторите

Слободен печат

Четири лица починаа, 101 нов случај на Ковид-19 во земјава

Слободен печат

Филипче на состанок со Комисијата за заразни болести, координација за делување во жариштата на коронавирусот

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ апелира да се извештачат телефоните на Боки 13 и Заев

Слободен печат