Јавноста шокирана откако тинејџери откриле дека стојат зад популарната австралиска веб-страница за следење на Ковид-19

Џек, Весли и Дарси / Фото: Принтскрин Би-Би-Си

Џек, Весли и Дарси, кои имаат 14 и 15 години, освоија десетици илјади следбеници на нивната австралиска веб-страница за директно следење на „Ковид“, CovidBaseAU.

Триото од Мелбурн ја направи страницата анонимно, откако Џек се обидувал да најде историски податоци за „Ковид“.

Тие одлучија да го откријат својот идентитет кога ја добија првата вакцинација против Ковид минатата недела, при што многумина беа во шок што тројца тинејџери стојат зад популарната веб-страница.

Говорејќи за Би-Би-Си, Џек рече: „Навистина беше лудо колку внимание ни беше посветено“.

Australian Covid data: Shock as teenagers reveal they’re behind hit tracking site

Извор: Би-Би-Си

Видео на денот