Јандроковиќ: Политиката на Србија не е добра и не придонесува за подобрување на односите со Хрватска - Слободен печат

Јандроковиќ: Политиката на Србија не е добра и не придонесува за подобрување на односите со Хрватска

Претседателот на хрватскиот Парламент Гордан Јандроковиќ оцени дека актуелната политика на Србија не е добра и дека не придонесува за подобрување на односите меѓу двете држави.

Пред комеморацијата во болницата во Вуковар, Јандроковиќ пред новинарите истакна дека „Србија мора да ги исполни сите свои обврски” во однос на исчезнатите лица во последната војна.

– Србија ќе мора да ги отвори архивите и да покаже што се случувало. Оваа политика што ја води Србија не е добра и не придонесува за подобрување на односите меѓу двете земји”, рече Јандроковиќ.

На прашањето дали Хрватска ќе ја блокира Србија на патот кон членството во ЕУ, Јандроковиќ рече дека преговарачкиот пат на Србија е „многу долг” и оти смета дека во наредните години ќе дојде до тоа што го навел, односно дека Белград ќе ги испочитува своите обврски.

Прочитајте и...  Руски авион се вратил на аеродромот поради закана од бомба

Прочитај повеќе

Вучиќ свикал итен состанок со министрите

Слободен Печат

Републиканците под притисок: Советник има докази против Трамп?

Слободен Печат

Ахмети: Бараме владеење на правото преку ветингот

Слободен печат

„ЖЕТОН ЗА КУЛТУРА“: Бесплатен билет за музеј или претстава доколку не користите автомобил во Виена

Слободен печат

Туристи од Тајван во Шибеник носеле натпис „Не сме од Кина“ (ФОТО)

Слободен Печат

Наскоро на Фејсбук страната на 1ТВ ќе бидат откриени лицата кои стојат зад тивката ликвидација на Боки 13

Слободен печат

Остави Коментар

17 − 6 =

Прочитај повеќе

Објавено името на амбасадорот на Велика Британија во ЕУ по Брегзит

Слободен Печат

Странски дипломати ја осудија прекумерната сила на ирачките безбедносни сили врз демонстрантите

Слободен печат

Нова виза по Брегзит: Брз влез во Велика Британија за научници, математичари и истражувачи

Слободен Печат

Макрон: Антисемтизмот неподносливо се враќа

Слободен Печат

Манчевски: Нема системски притисок врз вработените во администрацијата

Слободен печат

Пожар „проголта“ 37 бродови во Алабама, осум лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат