18.8 C
Скопје

Изложба на дигитални принтови од ликовниот уметник Валмир Азири

На изложбата ќе бидат изложени 30 дела, дигитални принтови.

Во ЈУ Културно Информативен Центар – Скопје, во Изложбените салони – Империјал 1 и 2, од денеска до 16 јуни ќе биде отворена изложба на дигитални принтови од ликовниот уметник Валмир Азири.

На изложбата ќе бидат изложени 30 дела, дигитални принтови.

Валмир Азири e роден во 1977 година во Тетово. Дипломирал на Факултетот за уметности при Универзитетот во Тетово, отсек графички дизајн, во класот на професорот Сафет Спахиу. Долго време е член на Здружението на ликовни уметници, има реализирано самостојни изложби, а учествувал и на групни изложби.

Самостојните изложби на авторот се: изложба на фотографии во 2008 година со наслов „Рефлексија”, втората изложба ја реализираше во 2016 година со дигитални графики наслована „Во почетокот беше зборот”, додека изложбата со дигитални уметнички дела со наслов ” Сенките на душата” е следна трета изложба на авторот.

Авторот  освен со  уметничка активност извршувал и други дополнителни јавни функсии, во 2005 година беше назначен портпарол на општина Тетово, во 2009-та година е именуван за директор на Уметничката Галерија во Тетово, во 2011 е назначен за директор на Театарот во Тетово, а од 2017 година е државен секретар во Министерството за Култура на Република Северна Македонија. 

Поврзани вести

Од четврток кино „Милениум” почнува повторно со работа

Слободен печат

Коцарев на собир во чест на Крсте П. Мисирков: Македонскиот идентитет и јазик имаат словенски карактер, ама не бугарски

Слободен печат

Научен собир на МАНУ посветен на Крсте Мисирков

Слободен печат

ВИДЕО | Билјана Јуруковска: Сакам да покажам една поинаква Африка, ме фасцинира креативноста и убавината на тие луѓе

Слободен печат

Доделена наградата „Најуспешен автор и дело“ на 13.Меѓународно биенале на млади уметници

Слободен Печат

По долга и тешка борба со ракот: Книжевниот свет ја загуби Лусинда Рајли

Слободен печат

Остави Коментар