Избран наследникот на Игор Јанушев: Ѓорѓија Сајкоски е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Централниот Комитет (ЦК) на ВМРО-ДПМНЕ, на предлог на претседателот Христијан Мицкоски, денеска го изгласал Ѓорѓија Сајкоски за нов генерален секретар на партијата. Кичевскиот доктор на историски науки е долгогодишен член на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во актуелниот состав на Собранието.

– Сајкоски во минатото има извршувано повеќе функции и тоа претседател на Совет на Општина Кичево во периодот од 2009 година до 2013 година, беше заменик министер во министерство за локална самоуправа и директор на ЈП „Студенчица“. Сајкоски има извршувано и повеќе партиски функции“, се наведува во партиското соопштение.

Во него се додава дека членовите на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ го избрале и му дале поддршка на Сајкоски, оти веруваат дека тој одговорно ќе ја врши функцијата генерален секретар и ќе ги застапува конкретните политики на партијата. До неодамна функцијата генерален секретар во ВМРО-ДПМНЕ ја извршуваше Игор Јанушев.

Прочитајте и...  Предлог на француската Влада: Вонредна состојба до 16 февруари во 2021 година

Поврзани вести

Заев во најновиот анкетен лист пријавил поголем имот

Слободен печат

Германската авиокомпанија со дебело минусно салдо: „Луфтханза“ со оперативни загуби од 1.26 милијарди евра во третиот квартал

Слободен печат

И Пленковиќ со порака како Филипче: Полициски час или „затворање” е крајна мерка

Слободен печат

Бугарија атакува на 11. Октомври, црвената линија е погазена!

Слободен печат

Несторовска: Загрижува порастот на детската сексуална експлоатација преку Интернет

Слободен печат

Чекор напред на американската компанија: „Пејпал” воведува услуга за плаќање со криптовалути

Слободен печат

Остави Коментар