Италија и Шведска имаа целосно различни пристапи, а сега се мирни: Вирусот го држат под контрола додека светот и натаму се бори

Во актуелната фаза после пикот, двете земји си го најдоа својот модус, пишува Блумберг.

Во моментот кога ширум светот се зголемува бројот на заразени од коронавирус, Италија и Шведска, две земји кои беа најтешко погодени на врвот на епидемијата успешно го држат под контрола натамошното ширење на вирусот.

Дневните извештаи покажуваат дека бројот на потврдени нови случаи на инфекции во двете земји изнесува околу 200, а притоа ништо не навестува дека заразата повторно ќе пламне. Во исто време, бројот на новозаразени на дневно ниво во Шпанија минатата недела скокна на повеќе од 2.000, а во Франција на повеќе од 1.000.

Се поставува прашањето, што Италија и Шведска направија поинаку за да се изборат со пандемијата?

Италија беше првата европска земја во која бројот на заразени нагло почна да расте и прва која воведе драконски мерки на изолација. Шведска избра полиберален пристап, па така децата продолжија да одат на училиште, а мерките за заштита главно се засноваа на социјално дистанцирање и самоизолација, а не на наметнат карантин.

Прочитајте и...  СОБРАНИСКА СЕДНИЦА: Образованието во сенка на албанскиот јазик
Луѓе уживаат во сончевото време во Стокхолм / 22 април 2020, Стохколм, Шведска / Фото: EPA-EFE/Henrik Montgomery SWEDEN OUT

Иако „заклучувањето“ на населението во Италија придонесе за спасување на животите, мерката стигна предоцна. Наспроти тоа, во Шведска никогаш не е воведена. Со 35.154 починати, бројот на жртвите по жител во Италија изнесува околу 600 на милиони луѓе, исто како и во Шведска, каде починаа 5.743 лица.

Во актуелната фаза после пикот, двете земји си го најдоа својот модус, пишува Блумберг.

Луѓе на пазар во Малмо / Шведска, 29 април 2020 / Фото: EPA-EFE/Johan Nilsson SWEDEN OUT

Во Италија мерките за социјално дистанцирање значат луѓето да држат растојание од еден метар и да носат маски во јавност, во затворен простор и во јавниот превоз, при што мерките строго и прецизно се спроведуваат.

Италија: Полицијата им мери температура на граѓаните

Ако влезете во воз или деловна зграда ќе ви измерат температура, а пред излегување на вечера ќе мора во ресторанот да оставите податоци за во случај на инфекција да се овозможи следење на ланецот на заразата.

Прочитајте и...  „Сè се случи како во хорор филм“- група струмичани украле мртовец од болница!

Пред одење на популарните туристички дестинации, како Сардинија, Сицилија и Апуља, туристит емора да пополнат формулар, а во Ломбардија, некогашниот епицентар на пандемијата, маските се носат и надвор. Кршењето на карантинот се сметаше за кривично дело за кое следуваше парична или затворска казна.

Полицијата во северниот регион на Италија проверува дали луѓето одржуваат дистанца и носат маски / Ломбардија, Италија / Јули 2020 / Фото: EPA-EFE/FILIPPO VENEZIA

Во Шведска луѓето не се должни да носат маски, социјалното дистанцирање се препорачува, но не е задолжително, но на луѓето им се препорачува да останат дома ако не се чувствуваат добро.

Притоа е важно да не се изгуби од предвид дека Шведска не успеа едноставно само затоа што го пушти „вирусот да дивее“ – имунитетот и натаму им е низок, покажуваат тестовите на антитела. Факт е дека го сменија однесувањето: во многу области на улиците има помалку луѓе, функционерите редовно ги предупредуваат луѓето дека непочитувањето на социјалното дистанцирање ќе повлече по себе воведување на построги мерки. Некои мерки се заострени поради недисциплина – од забрана на посети во домовите за стари лица до затворање на ресторани во Стокхолм.

Прочитајте и...  Скопјани пијат квалитетна и безбедна вода
Луѓе уживаат во сончевото време во Стокхолм / 22 април 2020, Стохколм, Шведска / Фото: EPA-EFE/Henrik Montgomery SWEDEN OUT

Секако, овој модел не може секаде да се примени, зошто Шведска е земја на млади и ретко населена, а значителен дел од луѓето живеат сами во домаќинството. Сепак, тајната е можеби во нешто друго, а тоа е доследноста.

Ако е целта да се живее со вирусот додека не се најде лек или вакцина пристапот „тргни-застани“ кога се во прашање правилата (на пример, треба ли да се носат маски и кога) може да биде контрапродуктивен и да го отежни нивното спроведување, смета Џулијано ди Балдасаре, професор по кризен менаџмент на Универзитетот во Упсала.

Додека Италија е пример кој покажува дека будноста и интервенцијата се исплатливи, Шведска не потстува дека борбата со пандемиајта од коронавирус е маратон, а не спринт.

Прочитај повеќе

Бектеши до Касами за двојазичноста: Гласавте за владината програма, а не сте ја прочитале

Членови на ВМРО-ДПМНЕ, сведоци во „Титаник” не се сеќаваат дека донирале по 1.000 евра за партијата

Горан Наумовски

„Протекоа“ документи за газдата на Челзи: Абрамович донирал на израелска група која гради населби на палестинска територија

Слободен печат

Ни претстои викенд со поројни дождови, грмежи и засилен ветер

Слободен печат

Рот со порака до Британците: Драги пријатели во Лондон, престанете со игрите, времето истекува

Слободен печат

Сноуден го прекршил договорот за доверливост со НСА, американската Влада ќе му земе пет милиони долари

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Нашата држава постигна значителен напредок во дијагностицирање на деменциите

Слободен печат

Ќе се олеснуваат условите за водење бизнис и отворање фирми

Слободен печат

Бектеши: Главна цел е да го подигнеме животниот стандард на нашите граѓани на ниво на европските развени земји

Слободен печат

Деветчлено семејство бара помош за обнова на куќата што изгоре во пожар

Слободен печат

Одложено судењето за браќањата Усеини, братот на Нефи префрлен на клиника поради покачен притисок

Слободен печат

Годишно десетина велосипедисти го губат животот во сообраќајки во државава

Слободен печат