Иса Мустафа: Одлуката на Уставниот суд беше неочекувана

epa05954824 Kosovo's Prime Minister Isa Mustafa reacts after Kosovo lawmakers dismissed the government in a no confidence vote during an extraordinary session in Prishtina, Kosovo, 10 May 2017. Media outlets report that the move is expected to trigger snap elections. EPA/VALDRIN XHEMAJ

Лидерот на ЛДК, Иса Мустафа за време на одбележувањето на 31-годишнината од основањето на оваа косовска партија се осврна и на одлуката на Уставниот суд. Тој рече дека прво Собранието треба да гласа за буџетот и неколку меѓународни договори за да се отвори патот за предвремени избори.

ВИДЕО | Андоновиќ: Албин Курти би можел повторно да стане премиер на Косово

Мустафа рече дека во партијата сè уште не разговарале кој ќе биде кандидатот за премиер, додавајќи дека Претседателството ќе се состане по ова прашање.

Во врска со одлуката на Уставниот суд кој се изјасни за уривање на Владата на Хоти, тој рече дека не очекувале таква одлука, но дека ќе ја почитуваат.

Хоти ја прифаќа одлуката на Уставниот суд за вонредни избори на Косово: Ајде да го усвоиме буџетот пред да се распушти Собранието

Исто така, тој изрази надеж дека поранешниот премиер и лидер на Самоопределување, Албин Курти, доколку му биде забрането да се кандидира ќе ја почитува таквата одлука.

 

Видео на денот