Иса Мустафа Archives - Слободен печат

Tag : Иса Мустафа

Вести Регион

Мустафа: Имаме притисок од странскиот фактор за формирање на влада

Слободен печат
Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа потврди денеска дека меѓународните претставници во земјата, пред се амбасадорите од државите на „Квинтот” и Европската...
Вести Регион

Курти: Сѐ уште немаме договор со Демократскиот сојуз на Косово

Слободен печат
Претседателот на Движењето Самоопределување, Албин Курти, преку видео порака ја информираше јавноста дека сѐ уште немаат постигнато договор со Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за...
Вести Регион

Тачи за Курти: Ако не е подготвен, негово право е да одбие да формира влада во Косово

Слободен печат
Претседателот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека адресата за решавање на кризата во која се наоѓа земјата е кај победничката партија на изборите, Движењето Самоопределување....
Вести Регион

Курти сѐ уште е оптимист дека ќе има договор за формирање влада на Косово

Слободен печат
Лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти, зборуваше за преговорите со Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) и за евентуалниот договор за формирање влада. Курти за „Клан...
Вести Регион

Мустафа: Следната средба со Курти ќе биде одлучувачка за новата влада

Слободен печат
Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа денеска изјави дека неговата партија нема да го разгледа предлогот на Движењето Самоопределување, и даде до знаење...
Вести Регион

Мустафа свика состанок на претседателството на ЛДК пред конститутивната седница на косовското Собрание

МИА Агенција
Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа свика состанок на партиското Претседателство, пред денешната конститутивна седница на новиот состав на Собранието на Косово,...
Вести Регион

Мустафа: Да не се врши притисок кон ДСК за постигнување коалиција

Слободен печат
Претседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа, на 30 годишнината од формирањето на партијата рече дека неговата партија учествувала во сите важни процеси во...
Вести Регион

Мустафа: На Самоопределување му понудивме едно министерско место плус, во замена за функцијата претседател

Слободен печат
Претседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа, зборуваше пред медиумите после завршувањето на средбата на Генералното собрание на неговата партија. Мустафа рече дека на...
Вести Регион

Курти и Мустафа денеска на нова средба во обид да формираат влада

МИА Агенција
Лидерите на двете победнички партии на октомвриските парламентарни ибори во Косово, Албин Курти на Движењето Самоопределување (ВВ) и Иса Мустафа на Демократскиот сојуз на Косово...
Вести Регион

Курти: Деноноќно работиме за да постигнеме договор за формирање на Влада

Слободен печат
Претседателот на Движењето Самоопределување, Албин Курти, по регистрацијата како пратеник во Собранието на Косово, пред медиумите истакна дека неговата партија непрекинато работи во обидите да...