Интервју со Зорица Десподовска: Освоивме бронза, во Полска доста се напредува индивидуално!

Сметам дека Европското првенство 2022 година ќе биде голем плус за македонската репрезентација – вели Десподовска.

Слободен печат“ направи интервју со македонската ракометарка којa моментно ги брани боите на полскиот клуб Кобиержице, Зорица Десподовска.

Сезоната е завршена, но нашиот бек ни изјави дека се водат индивидуални тренинзи, како и тактични и психолошки видео разговори.

За самите услови во Полска, љубовта кон ракометот, многу повеќе прочитајте во продолжение.

Потпишавте нов договор со полскиот ракометен клуб Кобиержице и за следната сезоната 2020/21, што значи тоа за вас, колку сте задоволни од игрите, индивидуално и колективно севкупно досега со екипата?

– Го продолжив договорот уште на една сезона. Оваа сезона освоивме бронзен медал, кои и за мене и за овој клуб е прв во полската екстра лига. Покрај тоа сметам дека тука доста се напредува индивидуално и поради тоа не се размислував на продолжување на договорот.

Прочитајте и...  Мурињо: Не ја сакам Лигата на Европа, но два пати ја освоив

Поради пандемијата на Ковид-19, многу ракометни, спортски натпреварувања се одложени, прекинати, како вие се справувате со ситуацијата, како вие ја одржувате натпреварувачката, физичка форма?

– Лигата е завршена и немаме натпревари, ама тоа го надоместуваме со уште поинтензивни индивидуални тренинзи и тактични и психолошки видео разговори.

Во Македонија игравте за Еуростандард ЃП и Металург, воедно ги браневте боите на германските клубови Кобленц и Розенгартен, Муратпаша (Турција) и Луги (Шведска), сега во полската екипа, има ли разлика во условите на тренирање, организација во однос на нашиот женски ракомет, што може да поправиме од тој аспект за развој, дали треба повеќе финансиско вложување, инфраструктура?

– Можам да потврдам дека организацијата е на многу повисоко ниво. Клубовите се по стабилни финансиски, а со тоа можат да планираат подобар развој за во иднина.

Прочитајте и...  ОК Вардар: Финансискиот извештај на ОФМ е скандалозен, недостасуваат милион денари

Во 2022 година Македонија заедно со Словенија и Црна Гора ќе бидат домаќини на Европското првенство, верувате ли дека тоа претставува шанса за добра промоција на ракометот кај нас?

– Сметам дека тоа е голем плус за нашата репрезентација. Се надевам дека тоа ќе помогне да девојките се покажат во што најдобро светло.

Што ве поттикна да бидете дел од спортот или во овој случај ракометот, која е вашата најголема поддршка и за која сте благодарни за успесите на личен и професионален план?

– Потекнувам од ракометна фамилија и од мала бев опкружена со ракомет. Благодарение на моите родители се појави љубовта кон ракометот и станав тоа што сум денес.

Прочитајте и...  „Ла Лига“: Барди стрелаше во поразот на Леванте! (ВИДЕО)

Како го исполнувате денот?

– Деновите ми се прилично исполнети. Тренирам секојдневно, а покрај тренинзите често сум во својот мини козметички салон. Во време на вирусот завршив курс за нутриционизам, па почнувам да собирам искуство и на тоа поле.

Кога би имале можност нешто да промените во општествениот живот, што би било тоа?

– Би ги заштитила животните од злоупотреба.

Здравјето е во прв план, што според вас треба да го краси еден спортист за да може да верува во успех, во добар резултат?

– Покрај талентот и вербата, потребна е и континуирана напорна работа.

Прочитај повеќе

Бартомеу ги отвори картите: Нејмар не доаѓа во Барселона

Слободен печат

Олуџоби останува во МСТ Скопје и наредната сезона

Слободен печат

Роналдо нема намера да си оди од Јувентус

Слободен печат

ОК Вардар: Финансискиот извештај на ОФМ е скандалозен, недостасуваат милион денари

Слободен печат

Се подготвувате за летниот одмор? Еве колку ќе ве чини ноќевање во нашите туристички центри

Михаило Донев

Ви се смачи од корона по шест месеци, но како им е на нив кои ја носат цел живот?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нема граница за мигрантите помеѓу Македонија и Грција

Горан Наумовски

ПСИХИЈАТРИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: После секоја криза, следи криза на ментални болести

Мирослава Бурнс

Ѓоковиќ неочекувано слета во Сараево, ќе ги посети познатите босански пирамиди

Слободен печат

Американците прво го плукаа Ѓоковиќ, а сега кукаат за него откако е загрозен УС Опен

Слободен печат

Вакцината против Ковид-19, кога ќе биде готова, ќе дојде и во земјава, има 15 потенцијални производители

Мирослава Бурнс

Убиен братот на фудбалер на Тотенхем

Слободен печат