Инцидент на граничен премин со Словенија

Инцидентот според медиумите се случил пред неколку денови на словенечката страна на границата во општината Козина-Хрпље, кога човек кој се движел пеш по шумата бил пресретнат од две вооружени лица и бил легнат на земја.

Дел од италијанските медиуми објавија дека на границата со Словенија се случил инцидент, откако вооружени лица, најверојатно припадници на словенечката армијата, впериле автоматско оружје кон италијански државјанин, јави дописниот на МИА од Љубљана.

Инцидентот според медиумите се случил пред неколку денови на словенечката страна на границата во општината Козина-Хрпље, кога човек кој се движел пеш по шумата бил пресретнат од две вооружени лица и бил легнат на земја. Мажот кој е италијански државјанин за медиумите кажал дека вооружените лица биле всушност словенечки војници.

– Се исплашив. Не знаев што се случува. Мислев дека некоја „ будала” си игра војник. Ми нареди да клекнам и ми ја впери автоматска пушка директно во глава, изјави 32-годишниот маж за весникот „Приморски Дневник”.

Прочитајте и...  Рускиот министер за здравство предупредува: Коронавирусот најтешко ги погодува срцето и белите дробови

Инцидентот доби и политичка димензија откако италијанската пратеничка Дебора Серачијани најави дека ќе побара од министерот за надворешни работи Луиџи ди Мајо да побара објаснување од словенечките колеги за инцидентот на границата, пренесе Словенечката информативна агенција (СТА).

Словенечките медиуми, пак, изминатиот период објавуваа дека полицијата евидентирала над 100 нелегални премини на границата меѓу двете европски држави. Некои политичари стравуваат дека овие рути можат да се користат и за шверц на мигранти.

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат