Tag : граничен

Вести Свет

Инцидент на граничен премин со Словенија

МИА Агенција
Дел од италијанските медиуми објавија дека на границата со Словенија се случил инцидент, откако вооружени лица, најверојатно припадници на словенечката армијата, впериле автоматско оружје кон...
Вести Македонија

Утрово затворен граничниот премин „Пелинце“

Слободен печат
Утрово од 7 часот затворен е граничниот премин „Пелинце“ кон Србија за возила и патници. Ваквата одлука доаѓа откако соседна Србија донесе одлука за преземање...
Вести Регион

Косовец уапсен во Србија, реагира Пацоли

Слободен печат
Министерот за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли, побара од властите во Србија, да го ослободат уапсениот косовски државјанин во петокот, пренесува „ТопЧенел“. Лицето Незир...
Хроника

Приведен Косовец на ГП Јажице

Слободен печат
Вчера во 13.45 часот на Граничниот премин Јажинце, на влез во Р.С. Македонија, бил приведен С.Г.(56) од Косово, поради постоење сомнение за фалсификување на ВИН...
Вести Економија

Бектеши: До крајот на годината спогодба за „One Stop Shop” на ГП Ќафасан

МИА Агенција
Забрзување на процедурите за воведување заеднички гранични контроли со едно застанување на патниот граничен премин Ќафасан-Кафатане беше главна тема на работниот состанок, кој денеска во...
Вести Македонија

На ГП Табановце се чека околу еден час

Слободен печат
Зголемена фреквенција на возила има денеска на граничниот премин Табановце, каде времето на чекање за излез од државата е околу 60 минути, соопшти Автомото сојузот...
Вести Македонија

Половина час се чека на Богородица

Слободен печат
Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез...
Хроника

Приведени Албанка и тројца Турци со фалсификувани патни исправи

Слободен печат
На 20.06.2019 година во 13.20 часот на Граничниот премин Табановце, при пасошка контрола било констатирано дека патните исправи на А.С.(23), М.Б.(39), В.Б.(30), сите од Турција,...
Хроника

Косовец уапсен затоа што се наоѓал на листата со мерка „Апси“

Слободен печат
На 16.06.2019 година во 12.30 часот на Граничниот премин Долно Блаце од слобода бил лишен Д.К.(24) од Косово. Причината за неговото апсење е тоа што...