премин Archives - Слободен печат

Tag : премин

Хроника

Германец шверцувал мигранти во Македонија

Полициската станица за граничен премин и граничен надзор „Богородица” синоќа во 22.40 часот од слобода бил лишен К.E.(33) од СР Германија поради тоа што во...
Вести Македонија Слајдер

Се чека до еден час за влез во Бугарија на преминот Делчево – Станке Лисичково

МИА Агенција
Сообраќајот кон Бугарија кај граничниот премин Делчево – Станке Лисичково е со зголемена фреквентност. Патници информираат за сообраќаен метеж во делот на границата спрема бугарскиот...
Вести Регион

Косовец уапсен во Србија, реагира Пацоли

Слободен печат
Министерот за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли, побара од властите во Србија, да го ослободат уапсениот косовски државјанин во петокот, пренесува „ТопЧенел“. Лицето Незир...
Вести Македонија

Jанчев: Најавениот граничен премин над Мајден претставува бинго за Кавадарци

Слободен печат
Кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев очекува изградбата на новиот граничен премин Пулевац, над Мајден, на македонско-грчката граница, да почне наредната година. -Бинго за Кавадарци претставува најавениот...
Хроника

Приведен Косовец на ГП Јажице

Слободен печат
Вчера во 13.45 часот на Граничниот премин Јажинце, на влез во Р.С. Македонија, бил приведен С.Г.(56) од Косово, поради постоење сомнение за фалсификување на ВИН...
Хроника

Уапсен бегалец на преминот „Ќафасан“

Граничната полиција од преминот „Ќафасан“ вчера попладне уапсила државјанин на Албанија, извести МВР. Според полицијата, при обид за влез во земјава, уапсен е M.A. (59)...
Вести Македонија

Нов граничен премин со Бугарија финансиран од ЕУ

Слободен печат
Изградба на нов граничен премин и стимулирање на малите и средни претпријатија во пограничните општини ќе биде главниот приоритет на идната прекугранична програма што ќе...
Вести Хроника

Бегалец од Косово уапсен на скопскиот аеродром

Горан Наумовски
На граничен премин меѓународен аеродром „Скопје“ вчера во 13 часот бил приведен С.И.(33). Тој бил баран со меѓународна потерница од Косово. Уапсениот бил задржан во...
Вести Економија

Бектеши: До крајот на годината спогодба за „One Stop Shop” на ГП Ќафасан

МИА Агенција
Забрзување на процедурите за воведување заеднички гранични контроли со едно застанување на патниот граничен премин Ќафасан-Кафатане беше главна тема на работниот состанок, кој денеска во...
Вести Македонија

На граничните премини Богородица и Евзони се чека по десетина минути

Слободен печат
Интензитетот на сообраќајот за излез од државава е секојдневен со максимално задржување од десетина минути за завршување на граничните формалности за проверка на документите, информираа...