ИМА ЛИ РУСИЈА СПЕЦИЈАЛНА ЕДИНИЦА ЗА ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА НА ЕВРОПА? Нивните акции предизвикаа страв и несигурност на Стариот континент – Слободен печат
ВестиРегион

ИМА ЛИ РУСИЈА СПЕЦИЈАЛНА ЕДИНИЦА ЗА ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА НА ЕВРОПА? Нивните акции предизвикаа страв и несигурност на Стариот континент

Единицата има шифрирано име и делува најмалку десет години. „29155“ во голема мера ја сочинуваат ветерани на советските и руските војни, од Авганистан, преку Чеченија до Украина.

Поранешната американска амбасадорка во Загреб во 2016 година, на вечера организирана за новинарите рекла: „Следите ги настатите поврзани со обидот за пуч во Црна Гора“.

Станува збор за настанот од пред три години, кога на денот на парламентарните избори во Црна Гора, сили поврзани со руската и во дел со српската тајна служба, се обиделе да направат пуч, објави хрватски „Јутарњи.хр“.

– Црна Гора тогаш беше во завршна фаза на преговорите за влез во НАТО, што значеше конечно прекинување на стратешките односи со Русија и затворање на пристапот за нив на топлиот Медитеран – наведува хрватскиот медиум.

Бугарскиот трговец со оружје Емилијан Гебрев, кој тргуваше со Украина, отруен е со непозната супстнца, но преживеа. Како и Сергеј Скрипаљ, поранешниот руски шпион кој живееше во Велика Британија. Тој беше изложен на отровот новичок, познат како „советскиот отров“, но и неговата ќерка Јулија исто така преживеаја.

Иако недвосмислено сите три случаи се дело на руските тајни служби, според пишувањата на „Јутарњи“, разузнавачките служби од западот неодамна успеале да ги поврзат сите точки, а веројатно добиле и одредени информации од своите контакти од Русија. Тие заклучиле дека станува збор за акциите на руската единица од составот на ГРУ, руската воена тајна служба, објави „Њујорк тајмс“.

Единицата има шифрирано име „29155“ и делува најмалку десет години наназад. Западните служби сметаат дека за неа не знаат ниту многу високи функционери на руската тајна служба. „29155“ во голема мера ја сочинуваат ветерани на советските и руските војни, од Авганистан, преку Чеченија до Украина.

Се верува дека командант на единицата е генералот Андреј Аверјанов кој е одликуван со медалот „Херој на Русија“. Според пишувањата на медиумите, единицата има посебна задача – да ја дестабилизира Европа, и тоа преку сите врсти на хибридно војување, вклучувајќи и ликвидации.

Медиумите споменатите три случаи ги опишуваат како доказ за неспособноста на руските шпиони, но по длабинските анализи на западните тајни служби, се дошло до пореален заклучок – станува збор за акции чија цел е намерно да бидат откриени и да предизвикаат страв и несигурност, стои меѓу другото во текстот објавен на „Јутарњи“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Еден коментар

  1. Господ да чува и да брани. Русите испраќале шпиуни да ги дестабилизираат балканските држави… Па овие балкански држави се дестабилизира и од многу одамна, веднаш по пропаѓањето на Југославија, еве до ден денес не можат да тргнат напред. Сета оваа дестабилизација, лекоумствени политички гарнитури кои владееја до сега се дестабилизира и или полсриџирани од други тајни служби на кои им одговара,, раздели па владај,, така што во секоја Република тие создадоа расцеп меѓу луѓето кои се мразат крвн едни со други. Сета оваа крвна омраза е потикнувана токму од оние западни служби. Балканот стана мека за сите разузнавачки служби. Демек русите ни ги прикажуваат како негативци, узурпатори, а западните моќници како позитивни. Би рекол,, позитивни,, окупатори без кои ниту еден политичар не смее без нив да донесе одлука. Ни ја натоварија сиромаштијата на вратот, па русите ги претставуваат како дестабилизатори што сигурно не е точно. Луѓето се свесни дека западот манипулира со нас, знаат дека словенските народи (не политичарите) секогаш обичните луѓе ќе се почитуваат меѓу себе и станаа свесни за пропагандата против русите. Тие секогаш биле почитувани и доживува и како братски словенски народ. Е ова не можат да го сватат западните шпиони.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close