И Спасовски има информации дека немало туби со нафта во автобусот на „Беса транс“

Оливер Спасовски во гостување на ТВ24 / фото: ТВ24/принтскрин

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во вечерашната емисија „24 анализа“ вели дека и неговите првични информации се дека немало туби со гориво во предниот дел од автобусот кој вчера изгоре на автопат во Бугарија, при што загинаа 45 луѓе.

Сепак, тоа треба да го покаже истрагата, вели тој.

Компанијата „Беса транс“ вечерва преку соопштение негираше дека автобусот превезувал канистри со нафта и пиротехника, како што објавија некои бугарски и македонски медиуми.

Тој информира дека како МВР, ќе ги достават и обезбедат сите документи до бугарското јавно обвинителство, ако тоа го нареди ОЈО.

-Не можам да прејудицирам колку би траела истрагата што ја води друга држава. За нас е важно да се утврдат сите факти. Од интерес за сите нас е истрагата да биде кратка и ефикасна. Ако ме прашувате мене дали треба да се прошири истрагата, мислам дека тоа треба да се направи, со цел да ги покриеме сите можно аспекти на ваков случај. Никој не смее да изостане од одговорност, доколку ја има, одговори Спасовски на прашањето што мисли за најавите дека истрагата за автобуската несреќа би можела да трае и до 6 месеци.

ОЛИВЕР СПАСОВСКИ

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот