Хрватите плаќаат најголем ДДВ во Европа – Слободен печат
Економија

Хрватите плаќаат најголем ДДВ во Европа

Приходите од ДДВ во Хрватска во 2017 година изнесувале дури 13,2 отсто во БДП, што е многу повеќе во просекот на земјите од ЕУ каде изнесува седум отсто од БДП.

Хрвстките граѓани плаќаат најголем ДДВ во Европската унија. Приходите од ДДВ во Хрватска во 2017 година изнесувале дури 13,2 отсто во БДП, што е многу повеќе во просекот на земјите од ЕУ каде изнесува седум отсто од БДП.

Покрај земјите од ЕУ со поголема стапка има Унгарија каде ДДВ изнесува 27 отсто. Но, нивните собрани порези прикажани како процент во БДП се многу помали од хрватските и изнесуваат 9,5 отсто во БДП.

ДДВ во Хрватска е воведен при крајот на деведесетите години од минатиот век и тогаш изнесуваше 22 отсто, па со тек на времето беше зголеме на 23, па на 25 отсто.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close