22 C
Скопје

Холивуд и денес го слави Божиќ: Светски sвезди кои се православни

Повеќето холивудски ѕвезди го слават Божиќ според Грегоријанскиот календар, на 25 декември. Оние што не го прославуваат се претежно атеисти, но неколку од нив го слават и православниот Божиќ, кој се слави денес.

Актерката Џенифер Анистон го наследила православното христијанство од нејзиниот татко Џон Анистон. Таткото на Џенифер е роден како Јанис Анастасакис на Крит. Актерката давала и многу добротворни донации на црквата под покровителство на Вселенската патријаршија.

Instagram
Instagram

Манекенката Наоми Кембел стана православен верник во руската православна црква додека беше во врска со рускиот тајкун Владислав Доронин.

Кога по втор пат се ожени со својата колешка Рита Вилсон, актерот Том Хенкс реши да стане православен. Таткото на Рита е од Бугарија, додека нејзината мајка е родена во Албанија, но има грчко потекло.

Profimedia
Profimedia

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан е родена во Лос Анџелес, но има ерменско потекло, четврта генерација емигранти од Ерменија, а нејзините предци живееле на територијата на која се наоѓа денешна Турција.

Instagram
Instagram

Актерот Кристијан Бејл тргна по стапките на Том Хенкс и ја смени верата од љубов кон моделот со српско потекло, Сиби (Сандра) Блажиќ. Тој ја прифати православната вера откако се ожени со Сиби, уште во 2000 година.

Instagram
Instagram

Поврзани вести

Бен Афлек ѝ испратил видео: Нивин Џеј го откачила актерот мислејќи дека е лажен профил и сега се кае

Слободен Печат

Белгиски земјоделец „по грешка“ ја поместил границата со Франција

Слободен Печат

ВИДЕО: Јапонскиот оперски пејач Казухиро Котецу со извонредна изведба на македонската песна „Оди ѕвездо“ од Наум Петрески

Слободен Печат

Нашиот музичар Гоце Талевски ја изгуби битката со коронавирусот

Слободен Печат

По долго отсуство од социјалните мрежи се огласи Адел – со посебна причина

Слободен Печат

ГАЛЕРИЈА: Ова е Давид Неделковски – козар кој се чувстува како Козак – слободен човек, во хармонија со природата, на пасиштата од својот прадедо

Мими Стојановска

Остави Коментар