6 C
Скопје

Tag : божиќ

Магазин Магазин слајдер Сцена

Новак Ѓоковиќ ја покажа празничната трпеза: Поради еден детаљ фановите се пошегуваа со него!

Слободен печат
Најдобриот тенисер во светот на социјалните мрежи реши да сподели дел од божиќната атмосфера од неговиот дом со неговите фанови. Само поради еден детаљ на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ФОТО: Новогодишната бајка во Радишани неизбежна прилика за селфи на минувачите

Скопјанецот Денчо Јосимов веќе 15 години по ред создава Божиќна бајка во својот дом. Тој и неговото семејство шест пати ја добија наградата за најубаво...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Холивуд и денес го слави Божиќ: Светски sвезди кои се православни

Слободен печат
Повеќето холивудски ѕвезди го слават Божиќ според Грегоријанскиот календар, на 25 декември. Оние што не го прославуваат се претежно атеисти, но неколку од нив го...
Магазин Магазин слајдер Сцена

ВИДЕО: Лидија Кочовска и „Мањифико“ со најубавата божиќна честитка

М.Р
На својот инстаграм – профил македонската пејачка, Лидија Кочовска сподели една прекрасна музичка изведба заедно со нејзините родители Пантелеј Кочовски – Панче и Невенка Кочовска....
Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО: Ана и Бастијан со празнична погача го честитаат Божиќ

Слободен печат
Ана Ивановиќ и нејзиниот сопруг Бастијан Швајнштајгер испратија божиќна честитка и со фотографија покажаа како го слават Божиќ во нивниот дом. Поранешната тенисерка и поранешниот...
Вести Македонија

Груби: Ви посакувам среќен Божиќ и посакувам овој празник да ве најде во добро здравје и благосостојба

Слободен печат
Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби преку честитка им посака среќен Божик на сите православни верници. -Дозволете ми,...
Вести Македонија

Ахмети упати честитка: Посакувам овој Божик да донесе благосостојба и мир во сите семејства што слават

Слободен печат
Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети упати честитка до сите православни верници по повод најголемиот христијански празник Божик. -Посакувам овој Божик да донесе...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Г.г. Стефан со божиќно послание: Најстрашната пандемија е тоа што луѓето заборавија да ги љубат Бога и ближните

Слободен печат
† СТЕФАН, ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА ДО...
Магазин Магазин слајдер Семејство Слајдер

Денеска е Божиќ, денот на Христовото раѓање, а ова се народните обичаи и верувања

Слободен Печат
Денеска е Божиќ, највеселиот православен празник со кој се слави раѓањето на Исус Христос. Божиќ се слави три дена. Божиќното утро почнува така што рано...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ВИДЕО: Путин го дочека Божиќ во древна црква во Новгород

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин присуствува на божиќната литургија во древниот манастир Свети Никола кој се наоѓа на островот Липно на езерото Илмењ недалеку од Новгород....