Хаос во Бања Лука: Го возел пријателот на хауба, па го прегазил

Српска полиција / Фото: ЕПА

Едно лице е уапсено, а едно е тешко повредено по драмата што се случи синоќа во Бања Лука.

Според информациите од порталот Српскаинфо, по сообраќајната несреќа, едно лице се здобило со сериозни повреди и се наоѓа на лекување во Универзитетскиот клинички центар на Република Српска.

Извор на Српскаинфо објаснува дека се започнало во едно кафуле, каде што лицата од Бања Лука се напиле, а потоа настанал конфликт кога се вратиле дома.

– Сопственикот на возилото седна во својот автомобил „Опел Корса“ за да си оди дома, но младиот човек кој беше со него не му дозволи да вози и во таа прилика настана конфликт меѓу нив. Покрај тоа, сопственикот се вратил во возилото и го стартувал, а друго лице скокнало на хаубата и се обидело да го спречи да си замине дома – вели изворот на Српскаинфо.

Тој додава дека и покрај тоа, возачот го стартувал возилото и се упатил кон градот, возејќи го тоа лице на хаубата.

– Пристигнувајќи на споменатата крстосница, тоа лице паднало од хаубата и возачот буквално го прегазил и продолжил да вози. Тој не застана, туку возеше дома. Некој го виде сето тоа и пријави во полиција, која излезе на местото на настанот – истакнува соговорникот на Српскаинфо.

Тој понатаму додава дека лицето се здобило со тешки повреди и е пренесено во болница, и дека полицијата започнала потрага по возачот.

Истата ноќ, тој беше пронајден и уапсен и сега е под кривична истрага од полицијата.

Портпаролката на полициската управа во Бања Лука, Данијела Мужибабиќ, за Српскаинфо потврди дека оваа несреќа им била пријавена синоќа околу 1,10 часот и дека е спроведена истрага во присуство на дежурниот обвинител.

Додека траеше истрагата, полицијата го блокираше сообраќајот на споменатата крстосница.

Извор: Српскаинфо

Видео на денот