24.8 C
Скопје

Хамилтон на две победи од јубилеј, светскиот шампион ја освои и „Каталуња“

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон славеше денеска на Големата награда на Шпанија, четврта трка оваа сезона во Формула 1 шампионатот.

Седумкратниот светски шампион на патеката „Каталуња“ дојде и до третиот триумф во шампионатот, а 98 во неговата кариера.

Второпласиран е членот на „Ред Бул“, Макс Ферстапен, а на третата позиција се најде вториот пилот на „Мерцедес“, Валтери Ботас.

Британецот води во генералниот пласман кај возачите со 94 бодови, 14 повеќе од Ферстапен, а трет е Ботас (47).

Ф1 сезоната ќе продолжи на 23 мај за Големата награда на Монако.

Поврзани вести

Франција има една победа на ЕП, но и натаму е најголем фаворит за шампионската титула!

Слободен печат

Класика на „Вембли“: Ги дознавме сите осминафинални двојки на Европското првенство!

Слободен печат

ВИДЕО: Германија „преживеа“ во Минхен, Роналдо е синоним за рекорди!

Слободен печат

Клуб од шпанската „Ла Лига“ со интерес за Дарко Велковски!?

Слободен печат

Ја победија само Македонија – Украинците се најголемите „среќници“ на Евро 2020!

Слободен печат

ВИДЕО: Ѓоковиќ „гази“ и во двојки, крај за првите носители на турнирот во Мајорка!

Слободен печат

Остави Коментар