Студентите се „гужваат“ на факултетите за упис на семестар: Не се почитуваат мерките за заштита од ковид-19 (ФОТО)

Состојба слична како пред пандемијата денеска е забележана на факултети на УКИМ во Скопје, каде за упис на семестар студентите повторно ги пречекаа стандардните гужви и турканици пред студентски прашања. 

Вакво искуство денеска на Фејсбук сподели студентот Стефан Петровски, а од фотографиите може да се види дека не се почитува мерката за социјална дистанца, односно дека нема никаков протокол за упис на семестар на студентите.

„Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје стварно сте дното на високото образование во Македонија. Не сфаќам како во вакви времиња, студентите си ги третирате без никаква почит и помош. Битно бирократијата на уплатници, индекси, потписи, и формулари за заверки се запазени, па ние ќе си чекаме ред цел ден. И тоа под ризик! Како што гледаме сите, не само што не се носат маски правилно, туку и дистанца не може да се воспостави. Ова укажува и на успехот кој комбинираниот или строго-физичкиот метод на настава ќе го има.Наједноставно е решението да се остават документите кои толку многу ги сакате, па да им се јавите на сите тие студенти кои имаат грешки во тоа што го доставиле. Но зошто да ни биде нам лесно или тешко кога за време КОВИД-19 може да направите да ни биде уште потешко“, пишува револтиран студент на својот Фејбук профил. 

Нешто пандемија ко да имавме? 😷Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје стварно сте дното на високото образование во…

Publiée par Stefan Petrovski sur Mardi 29 septembre 2020

Слична ситуација и пред банките 

Прочитајте и...  ВИДЕО: Владата го задолжи Филипче да го потпише и имплементира посебниот договор за набавка на лекот ремдесивир

Покрај на факултетите, денеска големи гужви се забележани и пред неколку банки во Скопје, каде исто така се гледа дека не се почитуваат мерките за дистанца.

Редици студенти чекаат ред и пред неколку банки во Скопје, а најголема фреквенција е забележана пред НЛБ банка. 

Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат

Поврзани вести

ВИДЕО: Ова е младата пратеничка на која Дачиќ и отстапи микрофонот за пеење

Илинка Иљоска

Италија пријави најмногу заболени во еден ден, речиси 25.000

Слободен печат

Со позитивен корона тест, но лесни симптоми и Марјан Забрчанец

Строгите мерки во Ирска даваат резултати со бројот на новозаразени

Илинка Иљоска

Налепниците за растојание во Либија го добија ликот на Макрон

Илинка Иљоска

Детално за мерките и казните – маските се задолжителни секаде, без нив – 20 евра

Слободен печат

Остави Коментар