Голема афера во Хрватска, 90. 000 дипломи под лупа!

Голем скандал со лажни дипломи на наставници кои повеќе од 25 години им предавале на ученици ја погоди Хрватска.

Во аферата, хрватското Министерство ставило под лупа 90.000 дипломи.

Министерството за образование потврди уште три нови случаи, од кои и една лажна учителка која предавала 30 години.

Станува збор за диплома од Педагошкиот факултет во Љубљана со која учителката им предавала на децата.

Откриена е и лажна диплома од Машински факултет и бродоградба, Универзитет во Загреб со која лажен наставник 26 години им предавал предмети на средношколци.

Меѓу нив е и случај со фалсификувано сведоштво, со кое ноќен чувар работел 10 години во ученички дом.

Прочитајте и...  Мачките и кучињата не треба да се дезинфицираат со алкохол

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Совети за работа од дома додека сте во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат