Tag : професори

Вести Македонија Слајдер

Казни затвор за професорите обвинети во „Еразмус“

Горан Наумовски
Професорот од Економскиот факултет Бобек Шуклев денеска е осуден на две години казна затвор за кривично дело примање поткуп во случајот „Еразмус“. Обвинетиот Драги Јанев...
Вести Македонија Слајдер

„Слободен печат“ си нарача магистерска за 450 евра!

Мирослава Бурнс
– Добар ден, ве молам, би сакала да нарачам магистерска, гледам дека изработувате? – Да, нема проблем. За која тема станува збор? – За меѓународно...
Вести Свет

Професорите и наставниците против училишната програма на Орбан: „Нема да предаваме фашизам“

МИА Агенција
Синдикатот на унгарски наставници протестира против новиот училишен план, за кој тие велат дека е дизајниран од владејачката партија Фидес за промовирање на својата националистичка...
Вести Ви Препорачуваме Свет

„БРЕЈКИНГ БЕД“ ВО РЕАЛНОСТА: Професори по хемија правеле и продавале метамфетамин

Слободен печат
Во Арканзас двајца професори биле уапсени и обвинети за правење и пуштање во продажба на метамфетамин, силна синтетичка дрога која создава голема зависност. Необичниот случај...
Вести Свет

ШТРАЈКОВИ НА ПРОФЕСОРИТЕ ВО ХОЛАНДИЈА: Во 80 отсто од училиштата нема настава

Слободен печат
Околу 80 проценти од основните и средните училишта во Холандија денеска не работат поради штрајк на просветните работници. Протести на просветните работници има и во...
Вести Економија

Vox Organizations – прв патент во нашата земја од областа на општествените науки (ВИДЕО)

Слободен печат
Во просториите на Универзитетот Американ Колеџ Скопје (УАКС) се одржа промоција на првиот патент од областа на општествените науки во нашата земја – Vox Organizations...
Вести Македонија

УНИВЕРЗИТЕТИ: Ќе нема професори, мали плати, малку асистенти

Слободен печат
За една деценија ќе нема кој да ги замени редовните професори на државните универзитети кои ќе се пензионираат, покажува истражувањето на Независниот академски синдикат, НАКС....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Немаат принтери и учебници, а за европски плати можат да сонуваат: Универзитетските професори би „фатиле магла“ од државата

Слободен печат
Во последнава деценија се поголем е бројот на луѓе кои се одлучуваат да ја напуштат земјата и да заминат во странство. Ваквиот тренд не ги...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Политичарите решени да ги покорат СЈО и ОЈО

Европската иднина и датумот за почеток на преговорите за Македонија ќе бидат забетонирани на неодредено време, доколку во Скопје за брзо време не се најде...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Голема афера во Хрватска, 90. 000 дипломи под лупа!

Слободен печат
Голем скандал со лажни дипломи на наставници кои повеќе од 25 години им предавале на ученици ја погоди Хрватска. Во аферата, хрватското Министерство ставило под...