Ѓилас: Целокупната опозиција има 42 проценти, а СНС 38 проценти од поддршката на граѓаните

Драган Ѓилас/ Фото: ЕПА

Претседателот на Партијата за слобода и правда (ССП), Драган Ѓилас, изјави денес дека „целата“ опозиција во Србија има поддршка од 42 проценти, а Српската напредна партија (СНС) 38 проценти од граѓаните.

Коментирајќи го рејтингот на партиите објавени денес од анкетата на Ипсос, според кој СНС има 58 проценти од гласовите, а ССП 3,8 проценти, Ѓилас иронично рече дека тоа е „голем успех“ за партијата на која се упатил да „помине попис за прв пат „во анкета.

„Поради ваквите истражувања, ние веќе испративме официјален протест до организацијата Ипсос Европа. Денес, СНС има 38 проценти поддршка, СПС седум, (Александар) Шапиќ три проценти и целата опозиција 42 проценти“, изјави Ѓилас за телевизијата Н1.

Тој не сакаше да одговори на прашањето колку граѓани ја поддржуваат ССП според тоа истражување, бидејќи, како што рече, тоа дополнително ќе донесе лоши односи во рамките на опозицијата.

„Мислам дека сите гледаат дека ССП е индивидуално најсилната опозициска партија, но не е важно колку вкупно имаат сите партии, движења и организации кои се против оваа влада“, рече лидерот на ССП.

Запрашан за поделбите во опозицијата во врска со формата во која тој ќе учествува во продолжението на дијалогот со владата за изборни услови, Ѓилас рече дека сите опозициски партии имаат исти барања кон властите, но дека тоа не е на ист начин да се бориме за тие барања.

„Имаме една група што се залага за двајца преговарачи во име на целата опозиција, додека нашиот став е различен. За мене, меѓупартискиот дијалог подразбира присуство на партии“, рече водачот на ССП.

Тој оцени дека „големото прашање“ е кога ќе продолжи дијалогот со посредство на Европскиот парламент поради, како што рече, неизвесноста за состојбата со епидемијата на вирусот корона.

Извор: Бета

Видео на денот