13 C
Скопје

Германско истражување: Ризикот од ширење на коронавирус во концертна сала е занемарлив

Истражување во Германија за движењето на честичките во воздухот во затворен прсотор покажа дека постои мал ризик од инфекција со коронавирус во добро проветрени концертни простори, кога сите носат заштитни маски.

Второто такво истражување, спроведено во  „Концертхаус” во Дортмунд (1.500 седишта), траеше три дена во ноември минатата година, организирано од институтот Фраунхофер Хајнрих Херц и компанијата за мерење на честички Parthe Q.

Нивниот заклучок е дека под одредени услови – просторот да има доволен прилив на свеж воздух и сите присутни носат маски – ризикот некој да зарази здрави гледачи на концертот со коронавирус „преку аеросолен пренос може да биде речиси исклучен”, се вели во соопштението на Концертаус.

Студијата е продолжение на студијата од август, наречена „Рестарт-19″, спроведена од Универзитетската болница Хејл, чии резултати беа објавени во октомври и заклучија дека, со соодветна вентилација, настаните во живо во ваквите простории претставуваат „многу низок до низок” ризик за пренесување на инфекцијата од личност на личност.

Прочитајте и...  Белгија ќе добие 650.000 дози вакцини од АстраЗенека, наместо договорените 1,5 милиони

За разлика од студијата Рестарт-19, во која учествуваа волонтери, студијата за Дортмунд користеше високотехнолошка кукла за да симулира човечко дишење во концертната сала.

Извор.МИА

Поврзани вести

Началник на клиника сексуално вознемирувал неподвижен пациент: Обвинението против докторот од Бања Лука е потврдено

И.И.

Снег и силен ветар ноќеска на Шапка: Се расчистува завеаниот пат низ викенд населбата

Слободен печат

Претседателот на Уставен суд Мурати на средба со Груби: Соодветна и правична застапеност и постоење на единственост во ставот меѓу сите судии како основни и најитни приоритети

Слободен печат

Македонски дипломатски активности во Брисел: Димитров и Османи „очи во очи“ со министрите за надворешни работи на Шведска и Финска

Слободен печат

ММФ ќе се фокусира на економските последици од климатските промени

И.И.

ВИДЕО: Руската балтичка флота почна големи поморски маневри

Слободен печат

Остави Коментар