Франкфуртска ексклузива: Lamborghini Sian oд 3.3 милиони евра (ФОТО+ВИДЕО)

Италијанскиот производител на авто-саемот во Франкфурт го претстави Sian – својот прв хибриден модел. Во срцето на погонскиот систем се наоѓа атмосферски 6.5-литарски V12 мотор кој се користи и во Aventador SVJ каде произведува 770 коњски сили.

Во Sian овој агрегат е поврзан со 48-волтен „благ“ хибриден систем со што на овој автомобил му овозможува да располага со дури 819 КС (602 kW). На тој начин овој модел стана најмоќниот продукциски „Ламбо“ во историјата.

Моќта се пренесува на сите 4 тркала, а автомобилот од место до „стотка“ стигнува за 2,8 секунди, што е во ранг на Aventador SVJ. Максималната брзина е 350 км/ч. Lamborghini се пофали и дека Sian забрзува од 30 до 60 km/h за само 0,2 секунди, a oд 70 дo 120 км/ч за само 1,2 секунди.

Прочитајте и...  Нашата пејачка Елена Миленковска и српскиот пејач Гуте станаа родители: Во Белград се роди Максим! (ФОТО)

Италијанскиот производител планира ограничена серија од 63 возила, а почетната цена на еден примерок изнесува дури 3.3 милиони евра. Вака високата сума сепак не беше пречка сите 63 автомобили да бидат продадени и пред официјалната премиера.

Прочитај повеќе

Работи кои може да се случат со вашиот организам доколку секој ден пиете чај

Слободен Печат

Нашата пејачка Елена Миленковска и српскиот пејач Гуте станаа родители: Во Белград се роди Максим! (ФОТО)

Васко Спасоски

Интервју со петте жени кои придонесоа успешно да се трансплантира првото срце во Македонија

Јасмина Кантарџиева Димков

Пејачката Камила Кабељо проговори за болеста: Ми го одзема животот и ме направи да бидам нешто што не сум!

Слободен Печат

Меган Маркл прозборе за бруталното убиство на Џорџ Флојд: Сфатив дека единствено погрешно е ако не кажам ништо (ВИДЕО)

Слободен печат

Научниците открија каде се наоѓа најчистиот воздух во светот: Патот до него не е воопшто лесен!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Која храна што ја јадат луѓето може да ја јаде и вашето куче?

Слободен Печат

Поранешната мис бара развод од полицаецот што го уби Џорџ Флојд

Слободен печат

Интервју со д-р Елена Арсова: Долготрајниот стрес од пандемијата доведува до опаѓање на косата

Кристина Апостолова

Дневен хороскоп за 4 јуни: Има денови кога нештата едноставно не функционираат како што треба, без разлика колку и да се трудите

Слободен печат

Виц на денот – Пари

Слободен печат

Хороскопски знаци кои се експерти за флертување! Дали сте меѓу нив?

Слободен печат