Француската влада доставила предлог за решавање на кризата со пензиската реформа

Францускиот синдикат ЦГТ соопшти дека протестите продолжуваат од 16 јануари.

Францускиот премиер Едуард Филип вечерва изјави дека на синдикатите ќе им испрати пишани предлози за владиниот план за пензиска реформа и додаде дека се надева оти до компромис сепак ќе дојде и дека ќе дојде до прекин на штрајковите што траат повеќе од 1,5 месец.

-Вечерва имавме напредок во врска со компромисот што би сакале да го постигнеме, но имаме уште работа, рече Филип по средбата со синдикатите, пренесоа британските медиуми.

Тој додаде дека пред да ги испрати предлозите до синдикатите ќе се сретне и со францускиот претседател Емануел Макрон.

Францускиот синдикат ЦГТ соопшти дека протестите продолжуваат од 16 јануари.

Прочитајте и...  Бајден: Можеби ќе треба да се одложи конгресот на Демократската партија во јули

Прочитај повеќе

На атинското пристаниште е закотвен брод со 119 позитивни на коронавирусот

Слободен печат

Форумот на жени на ЛДП гласно повикува: Стоп за насилството

Слободен печат

ЗНМ и ОБСЕ доделуваат заштитна опрема и средства за дезинфекција на медиумите

МИА Агенција

Ламборгини почна да произведува маски и медицински визири

МИА Агенција

Наставата на далечина се приближува кон тортура

Слободен печат

Дебар – снежна бајка во кризна состојба

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Анкета: Словенците сметаат дека се подобрува ситуацијата со епидемијата

МИА Агенција

Ќе одат ли Црвенковски и Иванов на минималец?

Весна Тодоровска

Секој што направил тест за антитела, мора да направи тест и за присутност на коронавирусот

Слободен печат

Анкета на НДИ: СДСМ со 3,3 отсто пред ВМРО-ДПМНЕ

МИА Агенција

Нова веб страна за сите информации поврзани со коронавирусот

Слободен печат

Ирански хакери се обиделе да влезат во личната е-пошта на персоналот на СЗО

МИА Агенција