Tag : Штрајкови

Вести Свет

Француската влада доставила предлог за решавање на кризата со пензиската реформа

Слободен Печат
Францускиот премиер Едуард Филип вечерва изјави дека на синдикатите ќе им испрати пишани предлози за владиниот план за пензиска реформа и додаде дека се надева...
Вести Свет

Макрон ги повика синдикатите да го прекинат штрајкот за празниците

Слободен печат
Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика синдикатите во транспортниот сектор да го прекинат штрајкот поради пензиските реформи за време на божиќните празници со цел да...
Вести Свет

Продолжуваат протестите и штрајковите во Чиле

Слободен печат
Граѓаните на Чиле со големи демонстрации и штрајкови ширум земјата веќе 26 ден бараат поголема економска и социјална еднаквост. Илјадници луѓе денеска протестираа на улиците...
Вести Регион

ПРЕКИНАТА НАСТАВАТА ВО ЦЕЛА ХРВАТСКА: Наскоро почнува голем штрајк на професорите во Загреб

Слободен печат
Во цела Хрватска денеска нема настава, поради големи штрајкови на наставниците и професорите, а во Загреб е најавен голем протест, пренесува Индекс.хр. На протестот „6.11...
Вести Свет

Гваидо: Убиен најмалку еден учесник во демонстрациите, од денеска серија ШТРАЈКОВИ!

Слободен печат
Лидерот на опозицијата во Венецуела, Хуан Гваидо, изјави дека денеска во протестите на владата е убиена најмалку една личност. Од Венецуела е соопштено дека во...