Франција ги затвори границите за патниците кои не се од земји членки на ЕУ

epa08179316 A passenger is silhouetted in a bay window facing Air France airplanes at Roissy Charles de Gaulle airport, outside Paris, France, 30 January 2020. Air France cabin crew unions are calling to halt flights to China in a bid to reduce staff exposure to Coronavirus. Three cases of the Wuhan coronavirus have been identified in France, the Health Ministry announced on 24 January. The coronavirus, called 2019-nCoV, originating from Wuhan, China, has spread to all the 31 provinces of China as well as more than a dozen countries in the world. The outbreak of coronavirus has so far claimed 170 lives and infected more than 8,000 others, according to media reports. EPA-EFE/IAN LANGSDON

Забрането е секое несуштинско патување од земји што не се членки на ЕУ, додека за граѓаните на земјите-членки на ЕУ се бара да направат негативен тест за Ковид-19, пренесува Би-Би-Си.

Франција воведе нови епидемиски ограничувања на границата и повторно избегна воведување заклучување на целата територија.

Забрането е секое несуштинско патување од земји што не се членки на ЕУ, додека за граѓаните на земјите-членки на ЕУ се бара да направат негативен тест за Ковид-19, пренесува Би-Би-Си.

Премиерот на Франција, Жан Кастекс најави построго спроведување на полицискиот час и затворање на големите трговски центри, но овие мерки се сметаат за умерени и поволни за економијата.

Сепак, некои лекари сметаат дека ова нема да биде доволно за да се запре ширењето на вирусот во Франција.

Видео на денот