18.8 C
Скопје

Tag : членки

Вести Свет

Бразил, ОАЕ, Албанија, Гана и Габон избрани за непостојани членки на СБ на ОН

Слободен печат
Обединетите нации денеска избраа пет земји за непостојаните места во Советот за безбедност – Бразил, Обединетите Арапски Емирати, Албанија, Гана и Габон, кои поминаа без...
Вести Колумни Македонија

Маршал Твито и балканска демократија

Да послушаше Заев уште пред две години, кога медиумите почнаа да објавуваат документи за кабаетите на тогашниот генерален секретар на Владата, а до пред неколку...
Вести Свет Слајдер

Франција ги затвори границите за патниците кои не се од земји членки на ЕУ

МИА Агенција
Франција воведе нови епидемиски ограничувања на границата и повторно избегна воведување заклучување на целата територија. Забрането е секое несуштинско патување од земји што не се членки...
Вести Македонија Слајдер

ЕК не ја менува препораката за отворање на границите со регионот, конечната одлука ќе ја донесат земјите членки

Слободен печат
И покрај зголемениот број на заразени со Ковид-19 на западниот Балкан, Европската Комисија не ја менува препорака за отворање на границите со регионот, но потсетува...
Вести Економија

Дозволен влез во Германија без рестрикции за сезонски работници од земјите на ЕУ

Слободен печат
Германија од 16 јуни ќе дозволи влез за сезонските работници од земјите-членки на Европска Унија и шенген зоната без никакви рестрикции. Земјата претходно утврди дека поради...
Вести Економија

Еврозоната со пад на БДП во првиот квартал од 3,6 отсто

Слободен печат
Според најновите податоци на „Евростат“, БДП во првиот квартал во еврозоната оваа година забележа пад од 3,6 отсто во однос на претходниот квартал, додека БДП...
Вести Економија

Цената на „Брент“ го достигна нивото од почетокот на март

Слободен печат
Пораснаа фјучерсите за северноморската нафта од типот „Брент“ за испорака во август на лондонската берза за 1,7 отсто. Со денешниот пораст цената на северноморската нафта...
Вести Економија

Пофлексибилна пролетната оценка на ЕК за економиите на земјите членки

Слободен печат
Фокусот мора да биде на економското закрепнување па затоа пролетната оценка и препораки на Европската Комисија за економските политики на земјите членки на ЕУ ќе биде пофлексибилна....
Вести Економија

EK препорача постепено укинување на ограничувањата за патување

Слободен печат
Европската комисија денеска донесе препорака според која потребно е постепено и координирано укинување на ограничувањата за патување меѓу земјите членки или внатрешните региони кои имаат...
Вести Економија

Ќе успеат ли македонските компании да ја одржат ликвидноста?

Слободен печат
Македонската економија веќе втор месец функционира во исклучително тешки околности, а се потпира на своите сопствени резерви. Владините мерки и покрај најдобрата волја и намера...