ФОТО+ВИДЕО | Земјотрес со јачина од шест степени го погоди Мелбурн

Епицентарот на земјотресот бил во близина на руралниот град Менсфилд, на околу 200 километри североисточно од Мелбурн, на длабочина од 10 километри / Фото: EPA-EFE/JAMES ROSS

Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди областа во близина на Мелбурн, соопшти австралискиот Завод за метеорологија, пренесува Еј-Би-Си-Њуз.

Земјотресот, кој бил на длабочина од само десет километри, ги стресе зградите во Мелбурн, вториот по големина австралиски град.

Последователен земјотрес со јачина од четири Рихтерови степени се случил по првиот земјотрес.

„Седев на мојата работна маса и ми требаше време да сфатам што е тоа“, изјави градоначалникот на Менсфилд, Марк Холкомб за телевизијата Еј -Би -Си.

 

Австралискиот премиер Скот Морисон во реакција од Њујорк рече дека нема жртви и поголема штета во земјотресот.

Сепак, премиерот ја посочи „многу вознемирувачката“ страна на земјотресот за населението во зоната како Австралија, каде што тие не се навикнати на земјотреси.

 

Фото: EPA-EFE/JAMES ROSS
Фото: EPA-EFE/JAMES ROSS
Фото: EPA-EFE/JAMES ROSS
Фото: EPA-EFE/JAMES ROSS
Видео на денот