ФОТО+ВИДЕО | Кралот Чарлс Трети го откри својот прв портрет по крунисувањето

Кралот Чарлс Трети / Фото: EPA-EFE/ANDY RAIN

Британскиот крал Чарлс Трети вчера го откри својот прв официјален портрет по неговото крунисување минатиот мај.

Маслото на платно на уметникот Џонатан Јео го прикажува Чарлс на позадината на живописни црвени нијанси во униформата на воената единица на велшката гарда со пеперутка преку неговото рамо.

„Како пеперутката што ја насликав како лебди над неговото рамо, овој портрет еволуираше како што се промени улогата на субјектот во нашиот јавен живот“, рече Јео, кој претходно го насликал и починатиот татко на кралот, принцот Филип.

Портретот, откриен во Бакингемската палата, бил нарачан во 2020 година за да ја прослави 50-годишнината од членството на тогашниот принц од Велс на организацијата за доделување грантови „The Drapers’ Company“, соопшти палатата.

„Мојата цел беше, исто така, да се осврнам на традицијата на кралското портретирање, но на начин кој ја отсликува монархијата на 21 век и, пред сè, да ја пренесам длабоката хуманост на темата“, додаде сликарот.

Маслото на платно се очекува да биде изложено во Дрејперс Хол во Лондон од крајот на август, соопшти палатата.

Фото: Инстаграм/Кралското семејство

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот