ФОТО: Внимавајте каде се движите, змија се појави во центарот на Скопје

Змија во центарот на Скопје/Фото: Слободен печат/Валентина Ангеловска

Во скопското Ново Маало, спроти Олимпискиот базен предмалку граѓани под автомобилите на паркингот пронајдоа змија.

Влекачот е извлечен од страна на случајни минувачи. Немаме информации за кој тип на змија станува збор, а е долга повеќе од половина метар.

Високите температури ги измамуваат влекачите на отворено, но многу ретко може да се најдат во градските средини, но фотографијата сведочи за тоа и предупредува да внимавате при движењето посебно на асфалт и низ треви.

Пред неколку дена во гимназија во Солун се појави змија отровница и веднаш биле повикани противпожарни служби и соодветно обучени лица за рептили за да ја извлечат од приземјето кадешто е забележана. Една волонтерка – херпентолог успешно со ракавица ја фатила змијата но била касната. Жената е сега во тешка состојба во болница и се бори за живот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот