8 C
Скопје

ФОТО: Вака би изгледале најпознатите насловни страници да настанале во добата на коронавирусот (ФОТО)

Низ историјата постоеле насловни страници кои на некој начин ја дефинирале современата култура и општествата и од различни причини тие насловни ќе ни останат засекогаш во сеќавањата.

Порталот Буро247 се одлучил за мал експеримент – Како би изгледале насловните страници што ни останале врежани во сеќавањата да настанеле во добата на пандемијата на коронавирусот?

Автор на фотографиите е Стефан Гајиќ, дизајнер и уметнички директор на Директ медија.

Погледнете ги.

Јоко Оно и Џон Ленон за „Венити фер“, 1981 година. Авторка на фотографијата е Ени Лебовиц.
Фотографот Патрик Демаршелје во 1993 година ја сликал скоро гола Џенет Џексон за насловната страница на нејзиниот албум „Џенет“. Пејачката сликата ја понудила на магазинот „Ролинг стоунс“
Првата насловна страница на „Вог“ откако во ноември 1988 година списанието го презема Ана Винтур
Стив Џобс во април 2010 година во магазинот „Тајм“ ја претстави новата „Епл“ револуција – Ајпадот
Деми Мур во 1991 година се сликаше за „Венити фер“ гола и бремена. Фотографијата ја направи Ени Лебовиц.
Една од најпознатите фотографии за насловна страница е направена во 1967 година кога Карл Фишер го сликал Мохамед Али прободен со стрели.
Насловната страница на „Национална географија“ од 1985 година е наречена „Девојчето од Авганистан“.
Ким Kардашијан се сликаше скоро гола за насловната на магазинот „Пејпер“ во 2014 година.
Првото појавување на Кетлин Џенер откако го смени полот беше на насловната страница на магазинот „Венити фер“ во 2015 година. Авторка на фотографијата е Ени Лебовиц.

 

Прочитајте и...  Ентони Хопкинс: Мислев дека „Кога јагнињата ќе стивнат“ е филм за деца!

Поврзани вести

ФОТО | Малку задрема: Лордес Леон, најстарата ќерка на Мадона, фотографирана како се вози во метрото во Њујорк!

Милена Ризовска

Колаче кое е готово за 10 минути: Чајни чупавци кои им успеваат на сите!

Слободен печат

Џиџи Хадид го откри името на нејзината ќерка: Името е со виетнамско потекло

Слободен печат

Од вирусот Западен Нил, кој беше кобен за Мира Фурлан, само 1% од луѓето развиваат тешки симптоми

Слободен Печат

Кулинарски вештини: Тајната на вкусните палачинки

Слободен печат

Џорџ Клуни прозборе за карантинот со Амал и децата: Миење садови и менување пелени

Слободен Печат

Остави Коментар