ФОТО | Посакувала темен тен по секоја цена, но претерала и се уништила: Ја сончала и ќерката па за малку ќе ја загубела

Фото: Принтскрин/Инстаграм

Пречестото одење во солариум може да направи сериозна штета на кожата. Многу доктори нагласуваат дека употребата на солариум доведува и до зголемен ризик за појава на меланом… Во многу земји употребата на солариум е забранета. Дали ја поддржувате оваа одлука?

Патриша Кренткли (55) била зависничка од вештачкото сончање – солариумот. Таа деноноќно одела по салоните со цел нејзиниот тен да биде темен, па буквално ја запалила својата кожа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Patricia Krentcil (@realtanmom)


Во 2012 година предизвикала огромен хаос, кога својата петгодишна ќерка ја однела во солариум со намера и таа да потемни. Набрзо сè било пријавено во полиција, а Патриша тогаш била обвинета за загрозување на здравјето на детето. Во целата приказна се вклучила и полицијата, иако судот на крај не ја осудил.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Patricia Krentcil (@realtanmom)


Тогаш сите таблоиди ширум светот ја пренеле оваа вест, нарекувајќи ја „тен мама“, а Патриша во интервјуто за „Њујорк пост“ откри дека сега целосно го променила својот живот. Таа планира да го продаде својот солариум, но може да се каже дека штетата на кожата веќе е нанесена, што можете да го видите и по нејзините фотографии на Инстаграм.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Patricia Krentcil (@realtanmom)


Таа изјави дека купила солариум бидејќи никако не можела да добие боја, а по скандалозното судење, за малку не и била одземена и нејзината ќерка. Тогаш и бил забранет и солариумот иако никој не можел да ја спречи таа да користи солариум во домот.

„Не правам повеќе луди работи како претходно, а сончањето го намалив со две сончања неделно“, изјави Патриша.

Видео на денот