1.1 C
Скопје

ФОТО | Ниту маски, ниту дистанца: Граѓани го окупираа Основен суд 2 поради надоместокот за трето дете

Без никаков ред, на влезот на Основниот суд Скопје 2 претпладнево има навала на странки. Не се почитуваат рестриктивните правила кои предвидуваат држење дистанца, носење лична заштита и дезинфекција пред влезот во судската установа.

фото: Слободен печат

Од Судот во изјава за „Слободен печат“ велат дека гужвите се поради прибавување документи за надоместок за трето дете.

основен суд скопје 2 гужва
Фото: Слободен печат

„Кај нас во моментов, меѓу останатото, доаѓаат странки поради прибавување документи за надоместок за трето дете. Во таа постапка се издава и судски документ дека не е одземено родителското право на одредено лице  оттаму се создава целиот метеж.  Во објектот на судот се запазени сите протоколи и заштитни мерки, на влезот се мери и температура и има поставено дезинфициенси, но и покрај сите мерки кои ги преземаме за да нема групирање и пред објектот на судот дел од граѓаните истите не ги почитуваат.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Андоновиќ: Холандија се соочува со најголеми протести во последните неколку децении, 150 уапсени поради карантинот
Фото: Слободен печат

Поставивме и метални обрачи за да се канализираат сите странки со растојание, протоколите се огласени на секој чекор, а судската полиција и службениците од судот, како внатре, така и надвор апелираат да се почитуваат мерките, но тука запираат нашите надлежности и понатаму се останува на совеста на граѓаните“, велат од Судот.

Фото: Слободен печат

Станува збор за граѓани кои се уште имаат право да ја користат мерката за надоместок за трето дете, а дел од метежот го прават и пред банката во непосредна близина, каде решаваат да ја подмират уплатницата, додаваат од Основниот суд 2.

Поврзани вести

Филипче: Во тек сме на преговори за набавка на 200.000 дози на вакцини од Кина

Слободен печат

По 40 милиони денари за решавање на проблемите со Дојранското и со Преспанското Езеро

Слободен печат

Одобрена годишната Програма за изградба и реконструкција на патишта: Четири милијарди денари повеќе за инвестиции во споредба со лани

Слободен печат

Владата со низа предлог одлуки за именувања: Никола Поповски меѓу неизвршените членови во Советот на НБРМ со мандат од 7 години

Слободен печат

Универзитетот Оксфорд: Загадувањето на воздухот доведува до неповратно губење на видот

И.И.

Процес во три фази: Владата го усвои Националниот план за вакцинација против ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар